Son dakika af haberleri 2019… Af yasası ne zaman belli olacak?

Son dakika af haberleri 2019… Af yasası ne zaman belli olacak?

Af haberleri ve ceza infaz düzenlemesi ile ilgili son gelişmeler erken tahliye kapsamına giren kişilerin yakınları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki, af yasası çıkacak mı, ceza infaz düzenlemesinde son durum ne ve düzenleme kimleri kapsayacak?

Son dakika af yasası gelişmeleri ceza infaz düzenlemesi ve yargı reformu açıklamaları sonrasında gündem olmuştu. İşte düzenlemelerde son durum ve yasanın görüşülmesinin beklendiği tarih…


O SUÇLARA CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ YOK


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile gündeme gelen ceza infaz düzenlemesinin de bu pakette yer alması öngörülüyor. Buna göre çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


TEMMUZ AF YASASI İÇİN ÖNEMLİ


Daha önce açıklanan yargı reformu paketine ilave olarak 3 paketin daha görüşülmesi planlanıyor. Buna göre, temmuz sonuna kadar kısmi af anlamına gelen infaz sürelerinin yeniden düzenlemesine ilişkin yargı paketinin yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni eğitim sistemi TBMM’de yasalaştırılacak.


Pakette özel okulların eğitim dönemleri ve başvuru sürelerini kendilerinin belirlemesi de yer alacak. Pakette etüt merkezleri ve temel liselerle ilgili düzenlemelerin de yer alacağı konuşuluyor. Turizmle ilgili teşvik düzenlemelerinin de yasalaşacağı belirtiliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS