Son dakika af haberleri 21 Ağustos… Af yasası çıkacak mı?

Son dakika af haberleri 21 Ağustos… Af yasası çıkacak mı?

Af yasası olarak da ifade edilen ceza infaz düzenlemesi ile ilgili son dakika haberleri kapsama giren kişiler ve yakınları tarafından merak konusu olmuştu. Düzenlemenin yasalaşmasının ardından tahliye olacak binlerce kişi Meclis çalışmalarının hangi tarihte başlayacağını araştırmayı sürdürüyor. Peki, af yasası ne zaman çıkacak ve ceza infaz düzenlemesi ile ilgili son durum ne?

Af haberleri ile ilgili son dakika gelişmeleri 21 Ağustos 2019 Çarşamba günü de araştırılmaya devam ediyor. Ceza infaz düzenlemesinde yapılacak değişiklikle birlikte binlerce kişiye tahliye yolu görünecek.


Geçtiğimiz aylarda çalışmaları başlatılan düzenlemede büyük ölçüde sona gelinmişti. Ancak TBMM’nin tatile girmesi nedeniyle düzenlemenin yasalaşması durumu da 2019 Eylül ve Ekim aylarına kalmıştı. Öte yandan düzenlemede yapılacak olan değişiklik tüm suçluları kapsamayacak.


Bazı suçlardan hüküm giymiş kişiler tahliye olamayacak. Peki, düzenlemeden kimler yararlanabilecek? İşte ceza infaz düzenlemesiyle ilgili tüm detaylar…


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ O SUÇLARI KAPSAMIYOR!


Çalışma bir genel af niteliğinde değil, şartlı salıverilme ve denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS