Son dakika af haberleri 30 Ekim: 2018’de af çıkacak mı, tasarı ne zaman açıklanacak?

Son dakika af haberleri 30 Ekim: 2018’de af çıkacak mı, tasarı ne zaman açıklanacak?

Son dakika af haberleri 30 Ekim: 2018’de af çıkacak mı, tasarı ne zaman açıklanacak?

Af haberleri ile ilgili farklı isimlerden son dakika açıklamaları gelmeye devam ediyor. Partilerinin grup toplantılarında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin ardından bu kez Adalet Bakanı Abdülhamit Gül önem bir değerlendirmede bulundu. Peki, 2018’de af çıkacak mı, af tasarısı ne zaman netleşecek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Af tasarısının ne zaman açıklanacağını merak eden kişiler af haberleri ile ilgili son dakika gelişmelerini takip etmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde af tasarısı için hakimlerin ve savcıların da desteğinin isteneceği belirtilmişti. İşte liderlerin son dönemde yaptığı af açıklamaları ve değerlendirmelerin bir bölümü…

ADALET BAKANI GÜL’DEN AF AÇIKLAMASI

MHP’nin TBMM’ye sunduğu af teklifine ilişkin açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti Hükümeti’nin hem ceza adaletini sağlamak hem de infaz sistemiyle ilgili ihtiyaç olması durumunda denetimli serbestlik ve benzer uygulamalarla ilgili düzenlemeler yaptığını hatırlattı. Bakan Gül sözlerine şöyle devam etti:

"Elbette bu düzenlemeler hep bir zaruretten kaynaklanmıştır. Bu tekliften bağımsız olarak ihtiyaçlar ve zaruretler çerçevesinde toplumda hassasiyeti rencide etmeyecek ceza adaletini de sağlama anlamında çalışmalarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla uygulamacılarla, akademisyenlerle bir teknik çalışma yapıyoruz" dedi. Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Suç işleyen bir kişi karakolun bir kapısından girip diğer kapısından çıkıyor. Bu da insanların adalet duygusunu rencide ediyor. 'Yapanın yanına kar kaldı, kalıyor' algısı insanların kendine, topluma ve devlete olan güveni zedeliyor. Büyük suçlar da küçük suçlardan yola çıkıyor. Ama suçlar cezasız kalınca tekerrür ediyor, daha büyüğünü yapıyor. Biz bu konuyla ilgili de toplumda adalet duygusunu cezasızlık algısını ortadan kaldıracak, az da olsa cezasını çekeceği, ıslah olacağı model üzerinde çalışıyoruz. Çalışmamızı tamamlandığında Meclis’in takdirine sunacağız."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AF AÇIKLAMASI

Grup toplantısında konuşan Erdoğan gündemin önemli maddelerini değerlendirdi. Af ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle; Af meselesi gündeme geldiğinde arkadaşlarıma bu işi tüm boyutlarıyla ortaya yatırın dedim. Ama milletimizin vicdanını rahatsız edeceğini gördük. Burada temel bir ilke var; devlet, kişilere karşı işlenen suçları af yetkisine sahip değildir. Eğer adalet mülkün esasıysa o zaman biz bu mülkü ayakta tutmak için adil davranmak zorundayız. Uyuşturucu baronlarıyla, onlara torbacılık yapanları bir araya getirmek veya ayrı ayrı değerlendirmek... Bunu anlamak da mümkün değil. Biz bunlarla hep mücadele ettik. Uyuşturucu suçlularına kader mahkumu diyebilir miyiz?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz? Hırsızlık, bütün bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz. Cezaevinden çıkarıyorsunuz bu sefer daha fazla hırsızlık yapıyor? Canilere mi kader mahkumu diyeceğiz? Liste önünüze geldiğinde durumu görüyorsunuz. Ama biz devlete karşı işlenen suçlarda ne yapılabilecekse yapmaya gayret ederiz. Biz devlet olarak bir katili affettiğimizde maktülün ailesine bunu nasıl anlatacağız?

BAHÇELİ: AF DEĞİL ŞARTLI İNDİRİM

Gelen eleştirilere partisinin grup toplantısında yanıt veren Bahçeli ise şu ifadeleri kullandı; Teklifimiz af değildir, şartlı indirimdir. Neyi söylemişsek onun arkasındayız. Vazgeçmek yok, geri dönüş yok. Kader mahkumlarının elinden tutulmasını bekliyoruz. Konuşmayalım mı? Düşünmeyelim mi? Fikrimizi açıklamayalım mı? TBMM ye sunduğumuz kanun teklifi bir af değildir. Toplam 7 maddeden oluşmaktadır. Kanun teklifimiz 3. Maddesindeki hangi suçların olduğu bellidir. Milletimize neyi söylediysek onu yerine getirme peşindeyiz. Vazgeçmek yok geri dönüş yok.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Teklifimizden vazgeçmek yok, geri dönüş yok. 2016'da doğru olan 2018'de niye yanlış olsun? Teklifimizi sulandırmak haksızlıktır, günahımıza girmektir. Kanun teklimizi uyuşturucu temeline indirgemek tarifi olmayan insafsızlıktır. Pişmanlık göstermişlerse görmeyelim mi? İstisnalar hariç cezaevlerinde bulunanlar insan değil mi? Uyuşturucu ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin adını yanyana getirmek cehalet değilse insafsızlıktır.