Son dakika af haberleri… Af meselesinde son durum ne?

Son dakika af haberleri… Af meselesinde son durum ne?

Af haberleri ile ilgili Meclis’te önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bir süredir TBMM gündemine gelmesi beklenen af yasası çalışmaları sürüyor. Peki, af yasası çıkacak mı, ceza infaz düzenlemesi kimleri kapsayacak ve Meclis’te son olarak neler konuşuldu?

Af yasası ile ilgili önemli açıklamalar Meclis konuşmalarında yerini aldı. TBMM’nin tatile gitmeden önce 3600 ek gösterge ve ceza infaz düzenlemesi çalışmalarını tamamlaması gerektiğini hatırlatan milletvekilleri bu konuların gündeme gelmesini talep etti.


TBMM’nin konuyla ilgili kısa süre içerisinde net bir karar vermesi beklenirken af yasası olarak adlandırılan ceza infaz düzenlemesi çalışmalarının Meclis tatile girmeden görüşülüp görüşülmeyeceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. 


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİNDE O SUÇLAR YER ALMAYACAK


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile gündeme gelen ceza infaz düzenlemesinin de bu pakette yer alması öngörülüyor. Buna göre çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


TEMMUZ AF YASASI İÇİN ÖNEMLİ


Daha önce açıklanan yargı reformu paketine ilave olarak 3 paketin daha görüşülmesi planlanıyor. Buna göre, temmuz sonuna kadar kısmi af anlamına gelen infaz sürelerinin yeniden düzenlemesine ilişkin yargı paketinin yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni eğitim sistemi TBMM’de yasalaştırılacak.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS