Son dakika... Ardahan, Kars ve Erzurum çevresinde hissedilen deprem!

Son dakika... Ardahan, Kars ve Erzurum çevresinde hissedilen deprem!

Son dakika haberine göre, Avrupa Sismoloji Merkezi, Ardahan, Kars ve Erzurum illerinde hissedilen şiddetli deprem meydana geldiğini açıkladı. AFAD'ın geçtiği son dakika verisine Ardahan'da 5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AFAD, saat 17.08'de merkez üssü Ardahan Göle ilçesi olan 5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Yerin 7 kilometre derinliğindeki deprem başta Kars ve Erzurum olmak üzere çevre illerden de hissedildi. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5.3 olarak kayıtlara geçti. 

AFAD'DAN İLK AÇIKLAMA

Deprem sonrası AFAD'ın sosyal medya hesabından açıklama yapıldı. Açıklamada, "Geçmiş olsun Ardahan. Göle ilçesinde meydana gelen 5,0 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. " denildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

VALİ ÖNER'DEN AÇIKLAMA

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, depremin ardından ekiplerin tarama faaliyetlerine başladığını belirterek, "Araştırıyoruz, ekipleri yönlendirdik. Tarama yapıyoruz, şu an için bize ulaşan bir olumsuzluk yok" dedi.

İŞTE DEPREMİN YAŞANDIĞI NOKTA

İlk belirlemelere göre, Göle merkez ile Esenyayla ve Yağmuroğlu köylerindeki bazı evlerde çatlaklar oluştuğu öğrenildi. Bölgede paniğe neden olan deprem sonrası hasar tespit çalışmaları sürdürülüyor. 

AYNI BÖLGEDE ARTÇI DEPREMLER 

Depremin meydana geldiği 17.08'den bu yana dört artçı sarsıntı yaşandı. 17.13'te aynı bölge 3.1 depremle sallandı. Hemen ardından 17.14'te 2.5 şiddetinde bir deprem kayıtlara geçerken 3.9 ve 2.5 büyüklüklerinde artçı depremler de oldu. Son olarak  aynı bölge 17.43'te 4.0 şiddetinde bir depremle sarsıldı. Son olarak saat 17.56'da 3.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ardahan Valiliği, Göle ilçesinde yaşanan 5.0 büyüklüğündeki depremde herhangi bir can kaybı yaşanmadığını, 1 vatandaşın hafif şekilde yaralandığını, hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını bildirdi.


Ardahan Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimize bağlı Göle ilçemizde bugün Saat 17.08 itibariyle merkez üssü Balçeşme köyünde 5.0 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş olup, ilk belirlemelere göre ilçeye bağlı Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Gedik, Kuytuca, Toptaş köyleri depremden etkilenmiştir. Depremin ardından AFAD, jandarma, UMKE, sağlık ve ilgili tüm birimlerimiz ivedilikle deprem bölgesine yönlendirilmiştir” denildi.


Depremde herhangi bir can kaybı yaşanmadığı ve bir vatandaşın hafif şeklide yaralandığı belirtilen açıklamada, "Hasar tespit çalışmaları başlatılmakla birlikte, depremden etkilenen köylerimizde ahşap kargır evlerin bir kısmında duvar ve sıva çatlakları ile bazı kargır binalarda kısmi yıkılmalar ve yine bu köylerimizde ahırların bir kısmında yıkılma ve hasar görme söz konusu olup, Çullu köyü camisinin minaresi yıkılmış, camide ağır hasar meydana gelmiştir. İlk tespitlerimize göre Çullu köyünde de 4 adet buzağı telef olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


Depremin ardından yapılan çalışmaların da aktarıldığı açıklamada, “Depremden etkilenen vatandaşlarımızın barınma ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması noktasında ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımız ile kamu görevlilerimiz deprem bölgesinde görev başında olup, hasar tespit çalışmalarımızla birlikte vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırma ve ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar devam ettirilecektir” ifadelerine yer verildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı