Son dakika.. Bakan Pakdemirli, tedavi edilen yaban hayvanlarını doğaya bıraktı

Son dakika.. Bakan Pakdemirli, tedavi edilen yaban hayvanlarını doğaya bıraktı

Son dakika haberleri.. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, '4 Ekim Hayvanları Koruma Günü' dolayısıyla Çamlıdere Çamkoru Tabiat Parkı'nda tedavisi tamamlanan yaban hayvanlarını doğaya bıraktı. Pakdemirli, "Geçen yıl kışın çetin şartlarında yeterli besin maddesi bulamayan yaban hayvanlarımız için 554 ton yem bıraktık. Bu sene de en az 1000 ton sahaya yem bırakmak istiyoruz" dedi.

Bakan Pakdemirli, '4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nde Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde bulunan Çamkoru Tabiat Parkı'ndaki törene katıldı. Bakan Pakdemirli'ye Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve Doğa Koruma Genel Müdürü İsmail Üzmez de eşlik etti. Pakdemirli, burada tedavileri tamamlanan şahin, doğan, çakal, sincap ile biyolojik çeşitliliği desteklemek amacıyla üretimi yapılan keklik ve sülünleri doğaya bıraktı. 

Burada konuşan Bakan Pakdemirli, 2012'den bugüne kadar 30 binin üzerinde yaban hayvanının tedavi ve rehabilite edilerek doğaya bırakıldığını söyledi. Foto kapanlarla ilgili sürekli yatırım yaptıklarını vurgulayan Pakdemirli, "Yaban hayatını 3 bin civarında foto kapanla izliyoruz. Foto kapanlarla alakalı sürekli yatırım yapıyoruz ve gelişen yeni teknolojileri takip ediyoruz. Eskiden bunlardan canlı yayın almak mümkün değilken yeni teknolojiler sayesinde canlı olarak da görüntüleri almak söz konusu olabiliyor. Bununla ilgili elde ettiğimiz en önemli konulardan bir tanesi kaçak avcılardan ve yaban hayatı koruma stratejimizi belirleme noktasında bize çok büyük faydası oluyor" dedi.

'3 BİN 200 YABAN HAYVANI DOĞAYA BIRAKTIK'

Kış sezonunda doğaya yaban hayatını korumak amacıyla sürekli yem bıraktıklarını anımsatan Bakan Pakdemirli, şunları söyledi.

"Özellikle kışın çetin şartlarında yeterli besin maddesi bulamayan yaban hayvanlarımız için 554 ton yem bıraktık. Bu sene de en az 1000 ton sahaya yem bırakmak istiyoruz. 12 adet memeli hayvan üretim merkezimiz var. Burada yaban koyunu, ceylan, kızıl geyik gibi türleri üretiyoruz. 2003 ile 2020 arasında da 3 bin 200 yaban hayvanı üreterek doğal popülasyonu destekledik. 8 kanatlı hayvan üretim merkezimizde ürettiğimiz 107 bin kekliği bu yıl doğaya saldık. 3 alabalık üretim merkezimiz de ürettiğimiz 4,5 milyona yakın alabalığı doğaya salmış bulunuyoruz. Bakanlığımızın görevleri çerçevesinde gerek yaban hayatı olsun gerek sokak hayvanları olsun, hayvanlarımızı korumaya ve onlara daha çok özen göstermeye dikkat çekmek istiyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS