Son dakika: Çingene Kızı mozaiğinin Türkiye'ye getirileceği tarih belli oldu

Son dakika: Çingene Kızı mozaiğinin Türkiye'ye getirileceği tarih belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "ABD'deki Çingene Kızı mozaiği 26 Kasım’da Türkiye'ye gelecek. ABD’de Ohio Bowling Green State Üniversitesi'nde bulunan Zeugma Çingene Kızı mozaiği parçalarının kasım ayı sonunda Gaziantep'e, ait olduğu topraklara getirileceği bilgisini de burada sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ABD’de Ohio Bowling Green State Üniversitesinde bulunan Zeugma Çingene Kızı mozaiği parçalarının 26 Kasım'da Türk Hava Yolları uçağı ile Türkiye’ye getirileceğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2019 Merkezi Yönetim bütçe görüşmelerinde milletvekillerine bilgi verdi. Ersoy, arkeolojik kazı çalışmalarına ilişkin, “2018’de tarihin belirli dönemlerine ışık tutacak, birçok yeni bilgi ve bulguyu dünya ile paylaşmamıza katkı sağlayacak 578 arkeolojik kazı ve araştırma çalışması gerçekleştirildi. Bunlardan Bakanlar Kurulu kararıyla başlatılan 153 kazı halihazırda sürmektedir. Kazı çalışmalarını kültürel değerinin yanında turizm açısından da önem arz eden bölgelerde iklim koşullarını da dikkate alarak 12 aya yaymayı hedefliyoruz. Bu bağlamda önümüzdeki dönemden itibaren üniversitelerimizle daha etkin işbirliğine gidilecektir. Öncelikle 20’ye yakın kazı alanında öğrencilerin arkeoloji-sanat tarihi gibi alan derslerini uygulamalı olarak görmeleri sağlanacak ve bu şekilde onları gelecekteki meslekleriyle bütünleştirecek bir modele geçilmiş olacaktır. Bu hafta itibariyle Türk üniversiteleri ve kazı başkanları tarafından yürütülen bölgelerdeki kazı başkanları ve üniversite rektörlerini Bakanlığımıza davet ettik. Öğrenciler kazı ile ilgili ders müfredatını kazı yerinde görecekler. Kazılardan bahsetmişken halihazırda ABD’de Ohio Bowling Green State Üniversitesinde bulunan Zeugma Çingene Kızı mozaiği parçalarının Kasım sonunda Gaziantep'e, ait olduğu topraklara getirileceği bilgisini de burada sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. 26 Kasım gibi Türk Hava Yolları uçağı ile mozaiğin parçaları Türkiye’ye getirilecek” dedi.

Çingene Kızı mozaiğinin tarihçesi

Çingene Kızı, Zeugma Antik Kenti'nde bulunan bir villanın yemek odasının taban mozaiğidir. Bu mozaik büyük ölçüde tahribata uğramıştır. Resimli panoda yalnızca kadın başı figürü kalmıştır. Bu mozaikte kadın figürü sağına doğru bakmaktadır. kabarık saçları ortadan ikiye ayılmış ve ensesinden bir eşarpla bağlanmıştır. Dar alınlı, elmacık kemikleri çıkık ve dolgun yüzlüdür. Kulaklarında iç içe geçmiş iri halka küpe bulunmaktadır. Bu nedenle ilk bulunduğunda “Çingene Kızı” olarak adlandırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS