Son Dakika

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'asgari ücret' mesajı

A A

06.12.2021 - 11:54 Son Güncelleme:

"Asgari ücrette işçimizi zora sokmayacağız." Cumhurbaşkanı Katar'a hareketi öncesi böyle konuştu. Erdoğan, stokçuluk iddialarına ilişkin de "Bedelini ağır ödeyecekler" dedi. Fahiş fiyat uygulayanlara ağır ceza gelecek mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Bugün kardeşim Şeyh Temim'in anne ve babasıyla ailece akşam bir arada olacağız. Onlarla yemeğimiz olacak, yarın da yüksek düzeyli stratejik konsey toplantımızı yapacağız.

Bildiğiniz gibi Türk-Katar savunma noktasında askerlerimizin oradaki üssü söz konusu, ve bu üssümüzle oradaki çalışmalarımızı ayrıca yürüteceğiz, orayı da ziyaret etmek suretiyle Mehmetçiklerimiz ile orada bir arada olacağız.

2014 yılında stratejik komitenin ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere adımlarımızı attık ve 2015 yılında da Doha’da ilk toplantıyı yaptık ve Türkiye-Katar ilişkileri iki ülkenin tarihine dostluğuyla ve potansiyeliyle günden güne güçlenmeye başlamıştır.

Yarın icra edeceğimiz yedinci toplantı vesilesi ile imzalayacağımız yeni anlaşmalar ile dayanışmamızı daha da perçinleyeceğiz. Ortak gündemimizde yer alan önemli bölgesel ve uluslararası konularda da fikir alışverişinde bulunacağız.

Türkiye be Katar son yıllarda karşılaştıkları bölgesel zorluklar karşısında güçlü duruşlarını özellikle koruyan 2 devlettir. Pek çok alanda kazan-kazan temelinde ortaklığımızı güçlendirdik.

SORU - CEVAP BÖLÜMÜ

TÜRKİYE İLE ARAP ÜLKELERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER

Türk yapısı olarak Türkiye olarak tüm Körfez ülkeleri ile olan birlikteliğimizi çok daha güçlenerek devam ettirmekten yanayız. Muhalefetin rahatsızlıklarını biliyoruz. Buna rağmen bu ilişkileri devam ettirmekte kararlıyız. Katar'a yönelik konulan ablukalar bu yılın başından itibaren kaldırıldı. Körfez ülkeleri arasında dayanışma tesis edildi. Nasip olursa Şubat ayı içinde geniş bir heyet ile Abu Dabi'ye bir ziyaretimiz olacak. Ekonomik ilişkilerde atılan adımları daha da etraflıca ele almak suretiyle, bu konuda gerek Türkiye'de gerekse BAE'de yapılan ve yapılacak yatırımlarla bunu perçinleyeceğiz. Bölgenin en güçlü ülkelerinden biri olan Katar'la attığımız adımlar bunun nişanesidir. Rakamlar ufak rakamlar değil. Ciddi yatırımlarla bunu sürdürüyoruz. Türk işadamlarına yönelik Katar'ın yaklaşımı çok çok yüksek rakamlardır. Katar'daki işlerin tutarı yaklaşık 15 milyar tutarındadır. 

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Sayın Bakan heyeti ile beraber işçi ve işveren kesimi ile görüşmeler yapacaklar.

Tarafların teklifleri nedir, yani bunları görelim ve daha öncede söylediğim gibi ama biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en ideal olanını gerek brüt gerek net masaya yatırarak ondan sonra inşallah nihai kararımızı vereceğiz.

Tabii işveren de bu alınan kararla memnun olması lazım, hep söylüyoruz ya yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme şimdi bizim burada hem işçinin emeğine hem de işverenin de yatırım gücüne ihtiyacımız var bu iki gücün ayakta durması bizim için büyük önem arz ediyor ve inşallah sadece bu dönemde alınacak karar değil bir de önümüzdeki yıl seçim öncesinde alınacak karar da var bütün bunları düşünerek bir karar vereceğiz.

FAHİŞ FİYAT VE STOKÇULUK

Özellikle benim en çok rahatsız olduğum konu stokçuluk. Biliyorsunuz Diyanet İşleri Başkanımın yanında bunu konuşmak bana düşmez ama bizim dinimizde haramdır böyle bir şeye gidemezsiniz ama görüyoruz ki stokçuluk yapanlar var her alanda. Son zamanlarda otomotiv sektöründe bile stokçuluk var, bir çok kapalı otoparklara sıfır otomobiller oralara depolanmak suretiyle onun da stokçuluğunu yapıyorlar.

Gıdada stokçuluk yenilir, yutulur bir şey değil. Şu andaki cezai müeyyide düşük, ben Mehmet Bey’e de söyledim bu cezaları onları rahatsız edecek yerlere çıkartalım. Bedelini ağır ödeyecekler. Vatandaşımıza hele hele gıda da bu tür zulmü yapanlara biz “buyur yoluna devam et” diyemeyiz.

Gerekli adımları atacağız ve üzerine üzerine de bu işin gideceğiz.

RUM KESİMİ'NDE CAMİ PROVOKASYONU

Bu olay karşılıksız kalmayacak. Bu tür sabotajların bedelini çok ağır ödersiniz, bunun arkasında kimlerin olduğu noktasında da her türlü arayışın içerisindeyiz.

Biz nasıl ki bütün onların kutsallarına kiliselerine karşı bir güvenceysek aynı şekilde aynı güvenceyi de onların vermesinin gerektiğini her zaman söylüyorum.