Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yaşlılık Şurası'na katılan bir vatandaşa sarılarak elini öptü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yaşlılık Şurası'na katılan bir vatandaşa sarılarak elini öptü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Birinci Yaşlılık Şurası'na katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, programa katılanlara Asırlık Çınar Ödülü takdim ederek katılımcılarla birlikte fotoğraf çektirdi. Programa, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Beştepe'de düzenlenen Yaşlılık Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bakanlığımız, yaşlılarımız için 2019-2023 dönemini kapsayan bir vizyon belgesi hazırlıyor. Yaşlılarımızın pek çok alana aktif katılımı amaçlanıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

İlk insandan bugüne kadar yaşlılık, hayatın kaçınılmaz bir dönemi olarak karşımıza çıkıyor.

En önemlisi hangi yaşta bulunduğundan ziyade o vakte kadar ne yaptığımız, nasıl yaşadığımızdır.

Yaşlı nüfus oranımızın yıllar içinde artması bekleniyor. Bunun için gençlerimize en az 3 çocuk, mümkünse daha fazlasını tavsiye ediyorum.

Bizim gibi ülkeler için nüfus güçtür. Ortada yeterli nüfus yoksa diğer imkanların bir süre sonra yok olup gitmesi kaçınılmazdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hasta vatandaşlarımızın evde tedavilerini yapıyoruz.

Biz yaşlılarını en yüksek makama oturtan bilgeliği ve pirliği onlarla simgeleyen bir kültüre sahibiz.

Şayet bir evde büyükanne, büyükbaba, anne, baba, torunlar birarada yaşayabiliyorsa, o ev günün 24 saati huzur veren bir yerdir.

Aynı şehirde yaşayıp anne, babalarımızı torunlarla en azından hafta sonu bir araya getirmiyorsak vebal altındayız demektir. Yaşlılara sahip çıkmak aynı zamanda geleceğe sahip çıkmaktır.

İnsan gençliğinde öğrenirken yaşlılığında anlar. Asıl aklımız buruşmaya başladığında yaşlanırız. O anlama kabiliyetinin değerine paha biçilemez.

Esasen en önemli eserlerin pek çoğunun da yaşlılık döneminde verildiğini görüyoruz. Mimar Sinan Selimiye Camii'ni 80 yaşında inşa etti.

Bakanlığımız, 2019-2023 dönemini kapsayan bir vizyon belgesi hazırlıyor. Yaşlılarımızın pek çok alana aktif katılımı amaçlanıyor.

Hiçbir yaşlımızı sokakta veya dört duvar arasında bırakmıyor, hepsine sahip çıkıyoruz.

65 yaşını geçenlere ödenen yaşlılık maaşı biz geldiğimizde 24 liraydı, şimdi 601 liraya çıktı. Ödemeyi sadece maaşa hak kazanan kişi ve eşinin gelirine göre yapıyoruz.

'Yaşlı Destek Programı'nı başlattık. Aktif yaşam merkezleriyle yaşlıların ve engelilerin sosyal hayata karışmasını kolaylaştırıyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programa katılan yaşlı bir vatandaşa sarılarak elini öptü.