SON DAKİKA | DGS tercihleri başladı! 2019 DGS taban puanları

SON DAKİKA | DGS tercihleri başladı! 2019 DGS taban puanları

DGS tercihleri başladı! ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklamasıyla birlikte 2 yıllık ön lisans programlarından 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmak isteyen öğrencilerin uzun süren bekleyişi de sona erdi. Süreç içerisinde en çok merak edilenler arasında ise “DGS taban puanları” ve kontenjan bilgileri yer alıyor. İşte, 2019 DGS taban puanları ve kontenjan bilgileri…

Üniversitelerin iki yıllık ön lisans programlarından dört yıllık lisans programlarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler uzun süredir DGS tercih kılavuzunun yayınlanıp tercih sürecinin başlamasını bekliyordu. Nihayet beklenen gün geldi. ÖSYM’den yapılan son dakika açıklaması ile birlikte tercih sayfası da erişime açıldı.


Öğrenciler ise DGS sonuçlarıyla hangi bölümlere geçiş yapılacağını ve DGS 2019 taban puanlarını merak ediyor. Ayrıca kayıtların nasıl yapılacağı da merak edilenler arsında ilk sıralarda yer alıyor. İşte 2019 DGS tercihleriyle ilgili tüm merak edilenler…


DGS İLE HANGİ BÖLÜMLER TERCİH EDİLEBİLİR?


Bilindiği üzere DGS puanıyla 2 yıllık ön lisans programlarından 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapılabiliyor. Ancak her ön lisans programından istenilen lisans programına geçiş yapılamıyor. YÖK tarafından belirlenen ve ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda hangi ön lisans programında eğitim gören öğrencinin hangi lisans programını tercih edebileceği bilgisi yer alıyor. Öte yandan geçtiğimiz yıl yapılan tercihler sonucu belirlenen DGS taban puanları da 2019 DGS tercihleri için önemli referans noktalarından birini oluşturuyor.


DGS PUANIYLA SEÇİLECEK BÖLÜMLER İÇİN TIKLAYIN


Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır.


Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır.


Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.


DGS TERCİH SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS