hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a tepki

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığından Yunanistana tepki
  expand

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunanistan'a kaçan 8 darbecinin hepsinin serbest bırakılması" hakkındaki soru üzerine, "Yunanistan'ın darbeci firarilerin tamamını serbest bırakması, gözaltı süresine ilişkin idari bir karar olarak açıklanamaz. Bu gelişmeyle darbeciler Yunanistan'da serbestçe dolaşabileceklerdir. Böylece Yunanistan darbecilere güvenli mekân sağlayan bir ülke olduğunu net olarak ortaya koymuştur" dedi.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yolcu minibüsünde el bombalarıyla yakalandılar

  Yol kenarında beklerken üzerine inşaat asansörü devrildi

  Yunanistan'a kaçan askerler için karar verildi

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunanistan´a kaçan 8 darbecinin hepsinin serbest bırakılması" hakkındaki soruya şu yanıtı verdi:

  "Yunanistan´ın, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yer alan 8 firarinin ülkemize iadesini defalarca reddetmesini ve hainlerden birini serbest bırakarak, iltica hakkı tanımasını kınadığımızı ve Yunan adaletinin bu taraflı kararına benzer hataları tekrar etmemesini beklediğimizi açıklamıştık.  

  Buna rağmen, Yunanistan´ın geçtiğimiz günlerde kalan yedi firariyi de serbest bıraktığını öğrendik. Yunanistan´ın darbeci firarilerin tamamını serbest bırakması, gözaltı süresine ilişkin idari bir karar olarak açıklanamaz. Bu gelişmeyle darbeciler Yunanistan´da serbestçe dolaşabileceklerdir. Böylece Yunanistan darbecilere güvenli mekân sağlayan bir ülke olduğunu net olarak ortaya koymuştur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir ülkenin, komşu ülkede demokrasiyi yıkmak için darbe girişiminde bulunan vatan hainlerini tahliye etmesi ne uluslararası hukukla ne de komşuluk hukukuyla bağdaşır. Darbeci hainlerin iadeleri ve ülkemizde yargılanmaları hususundaki kararlılığımızı ısrarla sürdüreceğiz." 

  Atina Olimpiyat Köyü’ndeki polis karakolunun özel nezarethanesinde tutulan 4 darbeci asker de 18 aylık tutukluluk sürelerinin dolduğu gerekçesiyle tahliye edilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow