Son dakika... Erdoğan ve Aliyev'den ortak basın açıklaması

Son dakika... Erdoğan ve Aliyev'den ortak basın açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:


Azerbaycan devleti ve halkı Türkiye'nin yanındadır. Bizim birliğimiz ebedidir. Erdoğan sayesinde Türkiye bugün dünya çapında bir güç merkezidir.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:


Bugünkü anlaşmalarla geleceğe yönelik çok çok önemli adımlar attık. İşbirliği ve dayanışmamızı daha da ileri götürme gayretindeyiz. Biz Azerbaycan'ın başarıları ile iftihar ediyoruz. 20 yıl öncesine göre çok daha gelişen bir Azerbaycan var. İlişkilerimizi her alanda daha ileri götürme kararlılığındayız. Siyasi noktada önemli bir adım, özellikle Nahçıvan ve Türkiye arasındaki demiryolu konusu. Bu, özellikle Nahçıvan'ın bağımsızlığını elinden alanlara bir cevap teşkil etmektedir. Ticaret hacmimizi 2023'te 15 milyar dolara çıkaracağız, hedefimiz bu.


Dayanışmamız terörle mücadelede de omuz omuza devam ediyor. FETÖ ile mücadelede bize en fazla desteği veren ülke Azerbaycan. Savunma sanayi alanındaki işbirliğimizin gelişmesi önem arz ediyor. Karabağ, Azerbaycan kadar bizim de meselemizdir. Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde çözüme kavuşturulması en büyük arzumuzdur. Hocalı'da 20. yüzyılın en büyük vahşetlerinden biri işlenmiştir. Hocalı katliamını 28. yıl dönümünde bir kez daha lanetliyoruz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS