Korkut Özal 87 yaşında vefat etti | Cenazesi ne zaman kalkıyor? | Korkut Özal kimdir?

Korkut Özal 87 yaşında vefat etti | Cenazesi ne zaman kalkıyor? | Korkut Özal kimdir?

Korkut Özal 2 Kasım Çarşamba sabah saatleri 04:40 sularında solunum yetmezliğinden ötürü vefat etti. Milli Selamet ve Anavatan Partisi'nde önemli görevlerde bulunan Özal'ın cenazesi ne zaman kalkıyor? Nereye defnedilecek?

Korkut Özal 87 yaşında solunum yetmezliğinden ötürü sabah saatlerinde (04.40) hayata gözlerini yumdu. Turgut Özal'ın kardeşi olan Özal, siyasi hayatında sevilen ve saygı duyulan bir isim olarak biliniyordu.

Cenazesi ne zaman kalkıyor?

4 Kasım 2016 Cuma günü öğle namazına müteakip cenaze namazı kılınacak. Cenazesi İstanbul’da Fatih Camisi'nde kılınacak. Defin yeri ise aile kabristanına defnedilecek (Yeni Topkapı Mezarlığı)

Taziye mesajları

Ak Parti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Özal için twitter'da taziye mesajında bulundu. Çavuşoğu "8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın kardeşi, eski bakanlarımızdan Korkut Özal, Hakk'a yürüdü. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum" sözünü twitter'dan paylaştı.

Korkut Özal kimdir?

29 Mayıs 1929 Çarşamba günü doğan Özal, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Kendi alanında uzmanlık eğitimi almak için 1956-1957 yılları arasında Amerika’ya gitti. Eğitimini aldıktan sonra Türkiye’ye geri dönerek Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde bir dönem öğretim üyeliği görevi yaptı. 1965 senesinde ise Profesör unvanı verildi, Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi'nde derslere girmeye başladı.

Siyasi hayatı


Muhafazakar kimliğiyle bilinen Özal, siyasete Milli Selamet Partisi’nde giriş yaptı ve 1973 – 1977 yılları arasında iki kere Erzurum Milletvekili seçildi. 1974 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi – Milli Selamet Partisi koalisyon hükümetinde Gıra Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev yaptı. 1977 yılında ise İçişleri Bakanı olarak görevine devam etti. 1980 darbesiyle siyasete ara verdi. Ara vermeden hemen sonra 25 Eylül 1980 senesinde trafik kazası geçirdi, ağır yaralandı. Hastalığıyla uzun bir süre hayata devam eden Özal, uzun zaman sonra iyileşebildi. İyileşmesinin hemen ardından kendi alanında ticarete atıldı ve ekonomi dünyasında önemli bir isim haline geldi. Abisi Turgut Özal, Cumhurbaşkanı olduğu zamanlarda, siyasetten uzak durdu. Turgut Özal vefat ettikten sonra siyasete Anavatan Partisi’nden tekrar girdi. 1995 senesinde Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili olarak seçildi. 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS