hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... İbrahim Kalın'dan KKTC mesajı

  Son dakika... İbrahim Kalından KKTC mesajı
  expand

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. Yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Kalın, "Türkiye, garantör ülke olarak uluslararası hukuktan doğan haklarını sonuna kadar kullanacaktır" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kalın mesajında şu ifadeleri kullandı: 

  Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 44. Yıldönümünde şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor; şehit yakınlarımıza, gazilerimize ve Kıbrıs Türkü’nün mevcudiyetine kasteden bir soykırım teşebbüsüne engel olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kahraman mensuplarına şükranlarımızı sunuyoruz. Vatan size minnettardır.

  Kıbrıs'taki göçmen teknesi faciasından kurtulanlar Taşucu'nda

  Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs’ta her zaman adil, kalıcı ve eşitliğe dayalı bir düzenin kurulmasından yana olmuştur. Ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çözümsüzlüğü çözüm sayan yaklaşımları bir kenara bırakarak meselenin ciddiyetle ve samimi biçimde ele alınması için büyük çabalar sarfetmiştir. Aynı şekilde Kıbrıs Türkleri, 2004 referandumu ve takip eden süreçlerde barışçıl çözüm için çok sayıda adım atmış, birçok fedakârlıkta bulunmuştur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44. yılı nedeniyle şafak nöbeti

  Türkiye ve Kıbrıs Türk toplumunun bu içten yaklaşımına karşılık adanın asli unsuru olan Kıbrıslı Türkleri bir Kıbrıs Rum devletinde azınlık hâline getirmek isteyen kesimler olduğu açıktır. Son olarak Kıbrıs Konferansı’nın sonuçsuz bırakılmasıyla bu yaklaşım yeniden ortaya çıkmıştır.

  Mevcut koşullarda uluslararası toplum, adada barış ve huzurun kalıcı şekilde tesisi için her fırsatta çözümden yana tavır koyan Kıbrıslı Türklerin yanında yer almak, çözüm önerilerini elinin tersiyle iten Rum kesimine karşı açık bir tavır almak durumundadır. Türkiye, garantör ülke olarak uluslararası hukuktan doğan haklarını sonuna kadar kullanacak, hiçbir oldu bittiye izin vermeyecek ve Kıbrıslı soydaşlarımızın yanında olacaktır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow