Son dakika... İzmir'deki depremde can kaybı 83 oldu

Son dakika... İzmir'deki depremde can kaybı 83 oldu

Son dakika... İzmir'deki depremde can kaybı 83 oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'deki depremde can kaybının 83'e yükseldiğini duyurdu. Kurum, 106 kişinin enkazdan yaralı olarak kurtarıldığını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklama yaptı.

ACİL, AĞIR HASARLI VE YIKIK BİNA SAYISI 58'E ULAŞTI

Bakan Kurum'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bugüne kadar 4 bin 424 binada, 33 bin 434 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarını yaptık. Acil, ağır hasarlı ve yıkık bina sayımız 58'e ulaştı. Az hasarlı 397 bina, orta hasarlı 66 binamız var.

Konteyner kent kurulum sürecini başlattık. Bayraklı'da 46 bin 300 metrekarelik alana 1000 kişilik konteyner kent kuruyoruz.

"5 MİLYON TL DAHA YARDIM ÖDENEĞİ AKTARACAĞIZ"

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Sosyal yardım alanında geçen cuma 5 milyon lira kaynak aktarmıştık AFAD ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ödeneklerine ilaveten. İnşallah bugün bir 5 milyon lira daha yardım ödeneği aktaracağız.

Kreşlerimiz ve anaokullarımız da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından öncelendi. Hasar tespiti tamamlanmış olan kreşlerimiz ve anaokullarımız hizmetlerine devam edecekler. Öncelikli olarak onların hasar tespitleri yapılacak.

Kamu misafirhanelerinde 7 bini aşkın kapasitemiz var. Bu rakam ihtiyaca göre daha da artırılacak. Kış geliyor, vatandaşlarımızı yurtlarda kalmaya yönlendiriyoruz.

"11 BARAJ VE GÖLETTE PROBLEM YOK"

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından satır başları şu şekilde:

11 baraj ve gölette problem yok, hepsinin kontrolleri bitti. 13 baraj ve göletteki çalışmalarımız da sürüyor. Genel olarak söylüyorum bunlarda da bir problem çıkmayacağını düşünüyoruz.