Son dakika: Kısıtlamalar bitiyor mu? 1 Mart 2021 Pazartesi Kabine Toplantısında alınan kararlar belli oldu!

Son dakika: Kısıtlamalar bitiyor mu? 1 Mart 2021 Pazartesi Kabine Toplantısında alınan kararlar belli oldu!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde 'yerine karar' dönemi başlıyor. Gözler 1 Mart Pazartesi günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda olacak. Toplantıda yüz yüze eğitim ne zaman başlayacağı ve liselerde yüz yüze sınavların ertelenip ertelenmeyeceği soruları yanıt bulacak. Toplantıda ayrıca kafe ve restoranların ne zaman açılacağı ve 65 yaş üstü kısıtlamanın kaldırılıp kaldırılmayacağı da ele alınacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplantıda alınan kararları açıklaması bekleniyor. Son dakika haberine göre; Pazartesi günü gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası alınan kararlar açıklandı.

Koronavirüs ile mücadelede artık yerinde karar dönemi uygulanacak. İl il normalleşme adımları,  Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı'nda ele alınacak.

Kabine Toplantısı'nda kademeli normalleşmenin detayları belli olacak ve kısıtlamalar ile ilgili son durum her il özelinde değerlendirilecek. 

İllerdeki risk durumuna göre kısıtlamalar gevşetilecek ya da daha sıkı tedbirler alınacak.

Tabloda, düşük riskli iller mavi, orta riskli iller sarı, yüksek riskli iller turuncu, çok yüksek riskli iller de kırmızı ile gösterilecek.

Kabine Toplantısı bugün var mı, saat kaçta?

Restoranlar, kafeler ve diğer işletmeleri yakından ilgilendiren Kabine Toplantısı, 1 Mart Pazartesi günü gerçekleşecek. Toplantı saati için henüz bir detay bulunmazken akşam saatlerinde detayların açıklanması bekleniyor.

Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında alınan tavsiye kararları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günkü Kabine Toplantısı'nı işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Lokantalarla ilgili neler yapmamız gerekir, kafeteryalarla ilgili ne gibi adımlar atarız. Bunların kararlarını pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda alacak sonra da yapacağım açıklamada bunları tüm halkıma inşallah ifade edeceğim" dedi.

Yüz yüze eğitime geçiş için de gözler Beştepe'de olacak. Risk haritasına göre il il karar alınacak.

İllerin salgın koşullarına göre hem yüz yüze eğitim hem de sınavlara 2 Mart'ta başlanacak.

Yerli aşıda son durum ne?

Kabine Toplantısı'nda Türkiye'deki aşılanma süreci değerlendirilecek. Aşı tedariki konusunda Çin ve Almanya'dan sipariş edilen aşıların son durumu ile yerli aşı çalışmaları ele alınacak.

65 yaş ve üstü sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?

65 yaş üstü de merakla, sokak kısıtlaması esnetilecek mi diye bekliyor.

Bakan koca, aşının ilk doz vurulduktan 42 gün sonra etkili olduğunu hatırlattı. "Aşılama oranının yüksekliğine bağlı olarak illerde duruma göre esnetme yapılabilir" dedi.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması esneyecek mi?

Sokağa çıkma kısıtlamasının da detayları bugünkü Kabine Toplantısı'nda belli olacak. İllere göre gevşeme olması bekleniyor.

Her il yönetimi vaka sayısına göre karar alacak. Yerel yönetimler bu konuda belirleyici olacak.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde bugün itibarıyla yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır. Vatandaşlarımız salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklardır. Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek, iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’ Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Erdoğan: "Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Erdoğan: Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek" İfadelerini kullandı.

 

Sağlık Bakanı Koca illerin Kovid-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı Kovid-19 risk değerlendirme haritasına göre, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

 

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır...

 

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

 

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars...

 

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

 

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

 

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

 

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS