Son Dakika

son dakika MEB! 21 Eylül okullar açılacak mı? 21 Eylül'de okullar nasıl olacak? Hangi sınıflar açılıyor?

son dakika MEB! 21 Eylül okullar açılacak mı? 21 Eylül'de okullar nasıl olacak? Hangi sınıflar açılıyor?

son dakika MEB! 21 Eylül okullar açılacak mı?  21 Eylül'de okullar nasıl olacak?  Hangi sınıflar açılıyor?

Hangi sınıflar okula gidecek? 21 Eylül Pazartesi okullar açılacak mı? sorusu uzun bir süredir gündemde. Pazartesi günü okullara hangi sınıfların gideceği belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı her gün okullardaki eğitim ile ilgili son dakika açıklaması yapmaktadır. Birçok veli 'Hangi sınıflar okula gidecek' sorusuna yanıt arıyor. Birçok öğrenci 21 Eylül'de okullarda eğitimin nasıl olacağını dair sorgular yapıyor. Bakan Selçuk son paylaşımında okul yönetimlerinin uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceğini duyurdu. Son dakika bilgisine göre 21 Eylül okullar açılacak mı?

21 Eylül okullar açılacak mı? sorusu son günlerde fazlasıyla araştırılmaktadır. Birçok veli ise 'Pazartesi günü hangi sınıflar okula gidecek?' sorusuyla ilgili araştırma yapıyor. Lise öğrencilerinin okul tarihiyle ilgili açıklamalar da takip ediliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar ne zaman açılacak, hangi sınıflar okula gidecek ve okullar nasıl olacak sorusuna yönelik sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile önemli açıklamalara imza attı. Daha önce 21 Eylül tarihinde açılacağı belirlenen okullar ile ilgili detaylar veren Bakan Selçuk, son paylaşımında okul yönetimlerinin uyum programının 21-25 Eylül 2020 haftasında hangi gün olacağına öğretmenlerle birlikte karar vereceğini duyurdu. MEB'ten gelen son dakika bilgilerinden oluşan haberimizde okullar ile ilgili açıklamaları bulabilirsiniz. 

Okullarda eğitim nasıl olacak?

Bakan Selçuk, Uyum Programının okul öncesi eğitim kurumlarında 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olacak şekilde 1 gün, İlkokul 1. sınıflarda ise 30’ar dakikalık 5 ders saati ve aralarda 10’ar dakikalık teneffüsler olacak şekilde 1 gün üzerinden planlanacağını ifade etti. İşte, okullar ne zaman açılacak ve yüz yüze eğitim ne zaman olacak sorusuna yanıt arayan vatandaşlar için detaylı bilgiler

21 Eylül okullar açılacak mı?

21 Eylül'de okullar açılacak mı ve hangi sınıflar gidecek soruları, beklenen gün yaklaştıkça pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya devam ediyor. 21 Eylül Pazartesi günü yüz yüze eğitim ile açılması planlanan okullar için 8 ve 12. sınıfların okula gidip gitmeyeceği gündemdeki konular arasında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan detaylara göre 21 Eylül tarihinde belirli sınıflar için açılacak olan okullar, 12 Ekim tarihinde ise diğer sınıflar için de değerlendirilecek. Buradan çıkacak sonuca göre yüz yüze eğitimin o sınıflar için yapılıp yapılmayacağı netlik kazanacak.

Okullarda eğitim nasıl olacak?
Okullar 21 Eylül'de açılacak. 1. sınıf ve okul öncesi öğrenciler haftada bir gün yüz yüze eğitim alacak. Diğer kademelerde ise 21 Eylül'den itibaren uzaktan eğitime devam edilecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece halihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız.’ dedi. Bakan Selçuk, ‘21 Eylül'den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.’ açıklamasında bulundu.

Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programının okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda "1 gün yüz yüze eğitim" şeklinde yapılacağı, 28 Eylül-2 Ekim ve devamında, haftada 2 gün, günde 30'ar dakikalık 5 ders saati eğitim verileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 21 Eylül'de başlayacak yüz yüze eğitim uygulamasına ilişkin teknik detayları içeren yazıyı il milli eğitim müdürlüklerine gönderdi.

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 21 Eylül Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitimin nasıl uygulanacağına dair teknik detayları içeren yazı, 81 il milli eğitim müdürlüğüne yollandı.

Yazıya göre, okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül'de gerçekleştirilecek uyum programı okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1'inci sınıflarda "1 gün yüz yüze eğitim" şeklinde olacak.

İhtiyaç duyulması halinde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacak.

Öğrencinin yüz yüze eğitime katılımı zorunlu tutulmayacak, veli yazılı bir başvuruda bulunmaksızın kendi isteğiyle öğrencisinin uzaktan eğitime devamını sağlayabilecek.
Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati uyum eğitimi verilecek.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 gün olmak üzere günde 30'ar dakikalık 5 etkinlik saati eğitim yapılacak.

Okul öncesi eğitimde 21 Eylül'e kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitim sürdürülecek.

İlkokul 1'inci sınıf öğrencileri ise yüz yüze eğitimin ilk haftasında her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati uyum eğitimi alacak.

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında da haftada 2 gün her biri 30'ar dakikalık 5 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Ders saatleri arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi verilecek.

Okul yönetimlerince teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar gerçekleştirilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı yüz yüze eğitimin ilk haftasını henüz okul yaşamıyla yeni tanışacak okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerin uyumuna ayırdı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında kişisel hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralları öğrencilere temassız oyunlar ve eğlenceli etkinliklerle anlatılacak.
Uyum haftasından sonraki 28 Eylül-2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ise Türkçe dersi haftada 2 gün 3'er ders saati olmak üzere 6 ders saati, matematik haftada 2 gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati, hayat bilgisi haftada 2 gün 1'er ders saati olmak üzere 2 ders saati yüz yüze eğitimle verilecek.

Söz konusu derslerin yüz yüze işlenemeyen ders saatleriyle ilkokul 1'inci sınıf programındaki diğer dersler ise EBA TV ve EBA portal canlı sınıf uygulamalarıyla uzaktan eğitim sistemleriyle uygulanacak.

Uzaktan eğitimle ilgili tüm bilgilere "uzaktanegitim.meb.gov.tr" ve "eba.gov.tr" adreslerinden ulaşılabilecek.