SON DAKİKA: Muaf nedir? Muaf değil ne demek? TDK’ya göre muaf ne anlama geliyor?

SON DAKİKA: Muaf nedir? Muaf değil ne demek? TDK’ya göre muaf ne anlama geliyor?

SON DAKİKA: Muaf nedir? Muaf değil ne demek? TDK’ya göre muaf ne anlama geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan tam kapanma dönemine geçildiğini duyurdu. Peki ama tam kapanmada bahsedilen muaf kelimesinin anlamı nedir? Muaf ya da muaf değil kelimeleri ne anlama geliyor? İşte TDK’ya göre muaf kelimesinin anlamı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir. Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir." Açıklamasını yaptı.

Muaf ne demek?

Muaf olmak herhangi bir durum karşısında ayrıcalık tanınmış, ayrı tutulmuş anlamına gelir. Örneğin, ‘’Bir vergiden muaf tutulmak’ cümlesiyle açıklamak mümkündür. Başta yazılı kaynaklar olmak üzere aynı zamanda gündelik yaşam içerisinde de diyaloglarda kullanılmaktadır. Daha çok muafiyet kelimesi üzerinden değerlendirilir. Okullarda kurallara uygun sınavlar için, belirlenmiş vergiler ya da bu gibi farklı etmenler karşısında cümle içerisinde kullanılabilmektedir.