Son dakika: Numan Kurtulmuş'tan kayıp askerler açıklaması

Video: Son dakika: Numan Kurtulmuş'tan kayıp askerler açıklaması
Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. Bir gazetecinin, 'Kayıp askerlerle' ilgili sorusuna, 'Bu <a class="in-news-link" href="/video" target="_blank" title="video haberleri">video</a> görüntüleri ile ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'nden teyit edilmiş bir bilgi yoktur' diye yanıt verdi. Kurtulmuş konuyla ilgili, 'Bazı medya kuruluşları da ayağını denk alsın' dedi.

Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı. Bir gazetecinin, 'Kayıp askerlerle' ilgili sorusuna, 'Bu video görüntüleri ile ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'nden teyit edilmiş bir bilgi yoktur' diye yanıt verdi. Kurtulmuş konuyla ilgili, 'Bazı medya kuruluşları da ayağını denk alsın' dedi.

 Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, DEAŞ'ın sosyal medyada yaydığı görüntülerle ilgili çok sert konuştu. 'TSK'dan teyitli bilgi gelmedi, gelse açıklama yaparız' dedi.

'Sorumsuzca yayın yaptıklarını' söylediği basın kuruluşlarını da eleştirdi. 'Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok' dedi. 

Kurtulmuş'un konuşmasından satır başları:

AB ile ilişkiler: Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği müzakerelerinin yeniden başlaması için neler yapılabilir yönündeki çalışmalar gündeme geldi. 4 alternatif senaryo arasından birisi seçilecek ve AB ile müzakere süreci başlayacaktır.

YÖK kanun tasarısı: Bununla ilgili tartışmalar olgulaşırken, kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Soru- cevaplar

Yıldırım- Bahçeli görüşmesi: MHP ile anayasa konusundaki görüşmelerimiz açık ve şeffaf bir şekilde yürüyor. İki heyet arasındaki görüşmeler ve genel başkanların görüşmesiyle konu bütün detayları ile ele alınıyor. Herhangi bir sapma söz konusu değildir. MHP bu anayasa paketine destek vermeyi sürdürecektir

Kurtulmuş, DEAŞ'ın görüntüleriyle ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

Bu video görüntüleri ile ilgili TSK'dan teyit edilmiş bir bilgi yoktur. Bu tür terör örgütleri çok aşağılıktır. Olsun olmasın herhangi bir video görüntüsü yayınlayarak halkı korkutmak istiyor. Kusura bakmasınlar, medyadaki bazı arkadaşlar da ayaklarını denk alsınlar. Uyduruk görüntülerle halkı galeyana sürükleyemezler. Terör örgütleriyle ilgili sosyal medyayı kimse kullanmasın. Herkese de tek tek hatırlatacak değiliz. Ulusal medyada bu konuda dayanışma vardır. Bu değerlendirme içerisinde hareket eden kuruluşlara teşekkürler.

El Bab Operasyonu: Türkiye El Bab operasyonuyla ilgili, ilgili bütün tarafları bilgilendirmektedir. Menbiç'ten PYD unsurlarının çıkarılması için seri görüşmeler sürdürülüyor. Fırat'ın doğusuna gitmesi için sonuç inşallah elde edilecektir. Türkiye El Bab operasyonunu milli birikimiyle çözebilecek imkandadır.

Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmeler: Önümüzdeki süreç önemli bir noktadır. Anayasa görüşmelerini tamamlayıp referanduma gidilecek. Burada herkesin sözlerine dikkat etmesi lazım. Bu anayasa değişikliği etkin yönetim için talep edilmiş bir tekliftir. Milletten başka hiçbir güç yoktur. Herkes uslubuna dikkat etmesi lazım. Biz bunu bütünleşme meselesi olarak görüyoruz. Türkiye'nin ulusal mücadelesi kimsenin babasının malı değildir. Mustafa Kemal Atatürk herkesin ortak değeridir. Recep Tayyip Erdoğan ile Mustafa Kemal Atatürk'ü başka yerde göstermeye çalışmak siyaseten başka hesapların olduğunu göstermektedir. Siyasi görüşümüz, yaşam tarzlarımız farklı olabilir ama yapmayın. Mustafa Kemal Atatürk üzerinden 2017 yılında yapılacak bir referandumu yönetmeye çalışmak son derece talihsizliktir.

 Anayasa uzlaşmazlığı

Biz bu Anayasa değişikliğini kamplaşma değil, bütünleşme meselesi olarak görüyoruz. 

 OHAL'in kaldırılması

OHAL gerektiği kadar olacaktır. Arzumuz referandum sürecinde kaldırılması. 

Rus jetlerinin desteği: Bir savaş oyunu oynamıyoruz, can pazarının yaşandığı bir bölgeden bahsediyoruz. Operasyonla ilgili Türkiye üzerine düşeni yerine getiriyor.

Yaz saati uygulaması: Öyle bir çalışmamız yok, geriye alma gibi bir niyetimiz yok.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS