Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan mutasyon açıklaması

Son dakika... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan mutasyon açıklaması

Koronavirüsteki mutasyon haberi bir anda dünyanın bir numaralı gündem maddesi oldu. Aşı mutasyona uğrayan korona virüsünü etkiler mi sorusu başta olmak üzere akıllara çok sayıda soru geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da twitter adresinden mutasyon iddiasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gelen son dakika paylaşımına göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, RNA virüslerinde mutasyonun beklenen bir durum olduğunu ve salgının başından beri Türkiye'de görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonunun düzenli olarak tarandığını söyledi. Sağlık Bakanı Koca, "Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir." ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca, Twitter hesabından, RNA virüslerindeki mutasyonlara ilişkin paylaşımda şunları kaydetti bulundu.

RNA virüslerinde mutasyonun beklenen bir durum olduğunu vurgulayan Koca, "Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz salgının başından beri ülkemizde görülen tüm virüs suşlarında gen mutasyonunu düzenli olarak taramaktadır. Eylül ayından beri ülkemizde görülen suşların incelenmesi kısa sürede neticelenecektir." bilgisini verdi. 

UÇUŞLAR ASKIYA ALINMIŞTI

Tüm dünyada büyük paniğe neden olan mutasyon tartışmaları sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu açıklamalarda bulunmuştu:

İngiltere’de tespit edilen koronavirüs mutasyonu üzerine 20 Aralık gecesi İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’dan ülkemize uçuşların askıya alındığını ve o an itibariyle havada olan yolcular için de tedbirlerimizi duyurmuştuk.

Önceki gece bu ülkelerden ülkemize giriş yapan 335 yolcu sağlık kontrolünden geçirilmiş ve PCR testi yapılmıştır. Yolculara 1. ve 7. Günü PCR örnekleri alınmaktadır. Testleri negatif çıksa bile tüm yolcular izolasyona alınmıştır.

14 Aralık’tan itibaren İngiltere’den gelen tüm yolcuların tespiti yapılmıştır. 4.603 yolcunun bilgileri siteme aktarılarak ikametleri ve kaldığı otellerinde izolasyona alınmışlardır. Bu yolcularımızın Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda PCR testleri yapılmaktadır.

KORONANIN BULAŞICILIĞI İLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN ARAŞTIRMA

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS