Son dakika... Sedat Peker akademisyenlere yönelik sözleri için ifade verdi

Son dakika... Sedat Peker akademisyenlere yönelik sözleri için ifade verdi

Son dakika... Sedat Peker akademisyenlere yönelik sözleri için ifade verdi

"Barış için Akademisyenler" grubunun 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildirisine karşı yazdığı yazıda kullandığı ifadeler sebebiyle hakkında 'tehdit' ve 'suç işlemeye tahrik' suçlamasıyla dava açılan Sedat Peker ilk kez savunma yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Davanın ilk duruşmasına katılmayan Sedat Peker, dün avukatlarıyla birlikte Anadolu Adliyesi'ne giderek davanın görüldüğü mahkemede suçlamalara karşı savunmasını yaptı. Peker'in ifadesinde, "Yazı benim iradem çerçevesinde internette kendi sayfamda yayınlanmıştır. Benim bu sözleri yayınlamamda herhangi bir şekilde suç işlemeye tahrik kastım yoktur. Tamamen eleştiri anlamında yazılmış sözlerdir" dediği öğrenildi. Beraatini isteyen Peker'in, "Benim eylemim düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmelidir. Atılı suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Sedat Peker askerlik belgesini açıkladı: Bedelli yaptım

Sedat Peker ne demişti?

Akademisyenlerin bildirisinin ardından Sedat Peker, kendi internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayımladığı yazısında şöyle demişti:
"Devlet eğer ki bir gün işleyemez hale gelirse yani terör ve düşman ülkeler hedefine ulaşırsa bu Vatanın evlatları yani kasap Ahmet'ler, bekçi Kemal'ler, bilgisayar mühendisi Yavuz'lar yani kısacası tüm vatan öncelik olarak dağlarda teröristleri aramayacaklardır. (...) Tekrardan söylüyorum; oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız..."
Akademisyenlerin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada Peker hakkında 'tehdit' suçundan dava açılmış ve 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde davanın görülmesine başlanmıştı.