Son Dakika

Son dakika: Teşkil nedir ne anlama gelir? İstisna teşkil etmeyecek ne demek? İstisna nedir?

A A

26.04.2021 - 23:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan tam kapanma dönemine geçildiğini duyurdu. Peki ama tam kapanmada bahsedilen istisna teşkil etmeyecek ifadesi ne anlama geliyor? İstisna ve teşkil etmek kelimelerinin anlamları araştırılıyor. İşte TDK’ya göre teşkil etmek ve istisna kelimeleri nedir sorularının yanıtları...

Son dakika: Teşkil nedir ne anlama gelir? İstisna teşkil etmeyecek ne demek? İstisna nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir. Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir." açıklamasını yaptı.

İstisna ne demek?

İstisna kelimesi '' Bir kimse ya da bir şeyi benzerlerinden ayrı tutma. 2. Genelden ayrı, kuraldışı olma, ayrıklık.'' demektir.

İstisna kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.
İstisna, Arapça dilinden Türkçe'mize geçmiştir.
TDK'ye göre istisna kelimesi anlamı şu şekildedir:

- Bir kimse veya bir şeyi benzerlerinden ayrı tutma
- Kural dışılık
- Ayrı tutulan kimse veya şey.

Teşkil ne demektir?

Teşkil kelimesi ''Ortaya çıkarmak, oluşturmak'' demektir.