hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  SON DAKİKA: Yargıtay, Kadir Şeker'in 10 yıl 10 aylık cezasını onadı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Konya'da Kadir Şeker, kadına yönelik şiddeti önlemeye çalışırken ölüme neden olmuştu. Yargıtay, şeker hakkında verilen karar için temyiz incelemesini tamamladı. Şeker'in 10 yıl 10 ay hapis cezası onandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Darbedilen bir kadını kurtarmak için araya girmiş, saldırıya uğrayınca saldırgan Özgür Duran’ın ölümüne neden olmuştu. 7 Temmuz’da tahliyesine karar verilen Kadir Şeker’in cezası onandı.

  Türkiye'nin gündemine oturan olay Konya'da meydana gelmişti. Kadir şeker, kız arkadaşını darbeden Özgür Duran’ı, bıçaklayarak ölümüne neden olmuş, "kasten öldürme" suçundan tutuklanmıştı. Şeker'in cezası, yeniden yargılama sonucu 12 buçuk yıldan 10 yıl 10 aya düşürülmüş, ardından da tutukluluğunun devamına karar verilmişti.

  Şeker, avukatlarının itirazı sonrası 7 Temmuz’da tahliye edilmiş ve tahliyenin ardından duran ailesinin avukatları karara ikinci kez itiraz etmişti.

  Şeker hakkında verilen hükme ilişkin temyiz incelemesi tamamlandı. Davanın görülen son duruşmasında Kadir Şeker'e "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan "iyi hal" indirimiyle verilen 10 yıl 10 ay hapis cezası oy çokluğuyla onandı.

  Olayın meşru müdafaa olmadığı belirtilen kararın gerekçesi de açıklandı. Şeker’in uğradığı darp nedeniyle kendisini savunma hakkı doğduğu ancak savunma ile saldırı arasında denge olmadığı vurgulandı. “Dolayısıyla da ölçülülük ya da orantılılık ilkesi ihlal edilmiş ve meşru müdafaa şartlarının gerçekleşmediği kabul edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

  Gerekçede ayrıca verilen haksız tahrik indiriminin uygun bulunduğu belirtildi. Şeker, geçen yıl açık cezaevinden koronavirüs nedeniyle tahliye edilmişti. 31 Temmuz'a kadar izinli olarak serbest olan Şeker'in, kalan 46 aylık cezasını tamamlaması için yeniden açık cezaevine girmesi bekleniyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow