SON DAKİKA: Yunanistan'ın Ege'deki tacizinin perde arkasında ne var?

Video: SON DAKİKA: Yunanistan'ın Ege'deki tacizinin perde arkasında ne var?

Yunanistan savaş uçakları Kuzey Ege'de Türkiye'nin "TCG Çeşme" gemisini taciz etti. Milli Savunma Bakanlığı, Yunanistan'ın tacizine gerekli karşılığın verildiğini açıkladı. Peki Yunanistan'ın bu adımının perde arkasında ne var? Hangi gelişmeler yaşanıyor? Verilmek istenen mesaj ne? Emekli Amiral Cem Gürdeniz CNN TÜRK canlı yayınında kritik analizlerde bulundu:

İşte Cem Gürdeniz'in açıklamalarını satır başları:

Belli ki birileri Yunanistan'a sufle veriyor. Bu durumu başka bir şekilde izah edemem. Yunanistan bir vekil devlettir, kendisi bir karar alamaz. Yunanistan tamamen Amerika sömürgesi olmuştur. Sismik gemilerinin yaptığı kıta sahanlığına yönelik, egemenlik haklarına dair faaliyetlerdir. Şimdi Çeşme gemimizin yaptığı iş su ile yaptığı bir iş ve kesinlikle 11 Kasım 1976 Bern mutabakatına aykırı bir şey değil. Bunu bahane edip üzerinde savaş uçağı uçurma Türkiye'nin dikkatini Doğu Akdeniz'den uzaklaştırma girişimi de olabilir.

CHAFF ATMA NEDİR?

CHAFF bir elektronik karıştırma vasıtasıdır. Üzerinize bir güdümlü mermi geldiğinde sizi şaşırtmak için bunlar atılır. Bunu da yapmalarının sebebi 'Ben kendimi savunmaya yönelik enstrümanımı kullanıyorum ama sen bunu nasıl algılarsan algıla. Ben sana gelecekte silah da atabilirim' mesajı veriyor. Yaramaz bir çocuğun bir tane evin önünde çatapat patlatması gibi bir şey.

NESAJ NE?

Burada verilecek mesaj stratejik bir mesaj var aslında. Ben aslında ABD ve Fransa tarafından işgal edilmiş bir ülkeyim ve senin enerjini Doğu Akdeniz'den çekip buraya kaydırmak istiyorum. Bu kararı verenler belli.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS