hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  FETÖ'cü iddiasıyla gözaltına alınan sosyalist akademisyen Candan Badem serbest bırakıldı

  FETÖcü iddiasıyla gözaltına alınan sosyalist akademisyen Candan Badem serbest bırakıldı
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  15 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilişkilendirilerek açığa alınan ve “Ateist ve Marksistim, benden nasıl Fethullahçı çıkaracaklar merak ediyorum” diyen akademisyen Candan Badem, gözaltına alındı. Savcılıkça tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Badem, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Candan Badem, önceki gün darbe girişimi soruşturması kapsamında açığa alınmıştı. Savcılık kararıyla Doç. Dr. Candan Badem'in üniversitedeki odasında polis tarafından arama yapıldı. Badem'in odasında, Fethullah Gülen'in "Asrın getirdiği tereddütler 4" kitabı bulundu. Evinde yapılan aramada da bilgisayarına el konulan Doç. Dr. Candan gözaltına alındı.

  'Ateist ve Marksistim benden nasıl FETO'cu çıkaracaklar?'

  Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

  "Ateist ve Marksistim, benden nasıl Fethullahçı çıkaracaklar" diyen akademisyen Candan Badem, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Badem, savcılık ifadesinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderildi. Mahkemede ifadesi alınan Badem, “adli kontrol şartı” ile serbest bırakıldı.

  Doç. Dr. Candan Badem'in avukatı Hüseyin Aygün, "Müvekkilim Doç. Dr. Candan Badem bir akademisyendir ve Gülen cemaatine karşı düşünceleri ile bilinir. Marksist kimliği herkes tarafından bilinen bir öğretim üyesidir. Cemaatin iç yüzünü daha iyi bilmek ve Fethullah Gülen'i kendi düşünceleri üzerinde eleştirmek için kitabını alarak okumuştur. Bu kitabı Fethullah Gülen'in düşüncelerini eleştirmek için almıştır. Darbe tankla topla jetle yapılır. Kitap ile darbe ilk defa Türkiye'de AKP'ye karşı yapılıyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Badem için sosyal medyada, #CandanBademSerbestBırakılsın hashtag'iyle destek kampanyası başlatıldı. Candan Badem, Barış İçin Akademisyenler metninin de imzacıları arasında yer alıyordu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow