Sultanahmet'teki canlı bomba takip mi ediliyordu?

Sultanahmet'teki canlı bomba takip mi ediliyordu?

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Sultanahmet'teki canlı bombanın takip altında olmadığını belirterek, Suriye'den yeni giriş yaptığı belli oluyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Haseki Eğitim ve Araştırması Hastanesi'ni ziyaret ederek, Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan canlı bomba saldırısında yaralanan kişilerin durumu ile ilgili bilgi aldı.


Numan Kurtulmuş, daha sonra, beraberindeki Müezzinoğlu ve Ala ile birlikte açıklama yaptı.


Numan Kurtulmuş, “Önce Haseki'deki bir hastayı ziyaret ettik. Perulu, Filistin asıllı genç bir hanım. Durumu gayet iyi, herhalde 1-2 gün içinde taburcu edilmesi mümkün. Bir Alman hastamız ise maalesef yoğun bakımda ve durumu oldukça ciddi. Ümit ediyoruz ki sağlıklı bir şekilde bu durumu atlatır. Son gelişmelerle birlikte, 10 artı 1, yani 10 kişi sivil vatandaş, bir kişi ise terörist, canlı bomba olan terörist. Şu anda 11 kişinin cesedinin kimliği tespit edilmeye çalışılıyor" dedi.


"Son derece profesyonel"


Kurtulmuş, çok ağır bir tablo olduğunu ifade ederek, “Alınan bütün güvenlik önlemlerine rağmen, o alandaki tedbirlere rağmen de maalesef çok hain ama anlaşıldığı kadarıyla son derece profesyonel bir terör saldırısı ile karşı karşıyayız. Bu saldırı ne kadar önemli bir terör saldırısı ile Türkiye'nin muhatap olduğunu gösteriyor. Bunun için bütün birimlerimiz eşgüdüm halinde hareket ediyor. Çok kısa bir süre içerisinde hastaların hastaneye nakli, tedavilerinin yapılması sağlandı" diye konuştu.


"İlk bulgulara göre DAEŞ..."


Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ümit ederim ki bundan sonra bütün uluslararası camia da, bu terörle mücadelede Türkiye'ye destek verir. Ölen canlı bombanın 1988 doğumlu Suriye uyruklu bir kişi olduğu anlaşılıyor. İlk bulgulara göre de bağlantılarının DAEŞ ile ilintili olduğu anlaşılıyor. Bunun üzerine daha fazla bilgi vermiyoruz, çünkü şu anda gerekli çalışmalar yapılıyor. İnşallah arkasındaki bütün gerçek bütün çıplaklığıyla ortaya çıkartılır. Ben hem milletimize teröre karşı yekvücut olma çağrısını bir kere daha tekrarlıyorum, terörün gelmiş olduğu uluslararası kabiliyetlerde, bütün uluslararası camianın teröre karşı ittifak halinde yan yana durma çağrısını bir kere daha tekrar ediyorum. Ölen bütün insanların ailelerine gerçekten taziyelerimizi ifade ediyoruz. Milletçe büyük bir üzüntü içerisinde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz."


Kurtulmuş, ellerinde başka canlı bomba ihbarı olup olmadığının sorulması üzerine şunları kaydetti: “Sürekli olarak bu tür ihbarlar oluyor ve biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde Ankara'da operasyonlar yapıldı. Bu operasyonlarda, bu istihbaratlar değerlendirildi. Gerçekten canlı bombalar bütün düzenekleriyle birlikte, hiçbir harekete geçemeden yakalandı. Sürekli ihbarlar oluyor, bu ihbarların üzerine gidiliyor"


Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, güvenlik zafiyetinin söz konusu olup olmadığı sorusuyla ilgili ise “Hayır güvenlik zafiyeti söz konusu değil. O meydandan gerekli şeyler yapılmış. Hatta güven timleri tarafından o alanda 5-10 saniye öncesinde bazı insanlar durdurulup sorgulanmışlar" dedi.


Takip ediliyor muydu?
Kurtulmuş, “Canlı bomba takip ediliyor muydu?ö sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Hayır, takip edilmekte olan, ismi bizde olan herhalde binlerce isim var. O anlamda çok yakından takip ediliyorlar. Bu isimlerden birisi değil. Suriye'den Türkiye'ye yeni giriş yaptığı anlaşılıyor."


 Sultanahmet'teki patlamayı dünya medyası böyle gördü


Sultanahmet Meydanı'nda patlama


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS