Süre azaldı! ÖTV ve KDV indirimi için son gün ne zaman?

Süre azaldı! ÖTV ve KDV indirimi için son gün ne zaman?

ÖTV ve KDV indirimlerinden yararlanmak isteyen kişiler için son günler. Daha önce 2 kez indirim süresini uzatan bakanlık bu kez belirlenen sürenin uzatılmayacağını duyurmuştu. Peki, ÖTV ve KDV indirimi için son gün ne zaman?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan ÖTV ve KDV indirimi için son tarih yaklaştı. Beyaz eşya ve mobilyayı daha uygun fiyata almak isteyen kişilerin indirim fırsatını değerlendirmek için acele etmesi gerekiyor. İşte ÖTV ve KDV indirimleri ile ilgili detaylar…


ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİ İÇİN SON TARİH


Geçen yılın kasım ayında başlatılan, önce 31 Aralık ve 31 Mart'a kadar uzatılan düzenleme, 30 Haziran'da sona erecek. Uygulamaya göre, mobilya sektöründeki KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olarak uygulanırken, beyaz eşyadaki ÖTV oranları da sıfır olarak baz alınıyor.


Öte yandan, konut satışlarında KDV oranı 31 Aralık 2019'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Tapu harçlarında daha önce yüzde 4'ten 3'e indirilen oran yıl sonuna kadar devam edecek.


1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV'de yapılan 15'er puanlık indirim yıl sonuna kadar devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranının yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanması da 30 Haziran'a kadar sürecek.


Römorklar ile diğer römorklar için de KDV oranının yüzde 1 olarak uygulanması 30 Haziran'da sona erecek. Ayrıca motor silindir hacmi 250 santimetreküpü geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlardan alınan ÖTV'nin sıfırlanması da 30 Haziran'da son bulacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS