Suriye krizinde önemli gelişme: İran ile Suudi Arabistan aynı masada.. 

Suriye krizinde önemli gelişme: İran ile Suudi Arabistan aynı masada.. 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter yardımcısı İsveçli Jan Eliasson uzun zamandır ilk defa Suriye krizi karanlığının ucunda bir ışık göründüğünü, görüşmelerde ilk defa bir hareketlilik olduğunu açıkladı.

Jan Eliasson "Nihayet İran ile Suudi Arabistan aynı masa etrafında oturuyor. 10 gün önce İran ve Suudi Arabistan'ın katıldığı bir toplantı yaptık. Daha önce Suudi Arabistan reddediyordu. Şimdi gerçekten bir hareketlilik başladı" dedi.


İngiltere'den flaş Rusya hamlesi


İran'dan ABD Savunma Bakanı Carter'a yanıt


Koalisyon uçakları Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurdu


rusya'nın Suriye'de bombalamalarına devam etmesi bir rahatsızlık nedeni olsa da Rusya ve abd arasındaki diyaloğun göreli iyi durumda olduğunu söyleyen Jan Eliasson, taraflar arasındaki bir sonraki görüşmenin bu hafta içinde gerçekleşeceğini umut ettiğini belirtti.


Türkiye, Lübnan ve Ürdün'ün daha fazla yardıma ihtiyacı var


Pazar günü günübirlik bir ziyaret için bulunduğu İsveç'ten bugün Avrupa  Birliği ile Afrika Birliği arasında Malta'da yapılacak mülteci krizinin ele alınacağı zirve toplantısına katılacak olan Jan Eliasson, en fazla Suriyeli kabul eden Türkiye, Lübnan ve Ürdün'ün daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek "Suriyeli mültecilerin bölgede kalmasını sağlayabilmek için gerekli olan paranın sadece yüzde 40'ını sağlayabildik. Bölgedeki krizin ağırlığı nedeniyle insanlar bu ülkelerden ayrılma ihtiyacı hissediyorlar" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS