hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Talat ABD ziyareti öncesi Gül'le görüştü

  Talat ABD ziyareti öncesi Gülle görüştü
  expand

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi. ABD ziyareti öncesi Gül'le görüşen Talat, "Her türlü olasılığa hazırız" mesajı verdi.

  Ziyaret, Cumhurbaşkanı Gül'ün ABD gezisinin hemen öncesinde gerçekleşti.
   
  Talat'a Türkiye ziyaretinde eşi Oya Talat, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı ile bir heyet de eşlik etti.
   
  Talat, Ankara ziyaretinin ilk gününde önce Anıtkabir'i ziyaret etti. Konuk Cumhurbaşkanı Talat, Anıtkabir'de Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu, Anıtkabir özel defterini de imzaladı.
   
  Talat'a Çankaya Köşkü'nde resmi karşılama
   
  KKTC lideri Talat'ın sonraki durağı Çankaya Köşkü oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Talat'ı Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı.
   
  İki Cumhurbaşkanı, İstiklal Marşı'nın dinlenmesinin ardından, tören kıtasını denetledi. Cumhurbaşkanı Gül ve Talat, törenden sonra tokalaşarak, basın mensuplarına poz verdi.
   
  Gül - Talat basın toplantısı

  Cumhurbaşkanı Gül ile Talat, Çankaya Köşkü'ndeki baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
   
  Türk tarafının adil, kalıcı ve kapsamlı çözüm için üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını ve dünya kamuoyunun da bunu yakından izlediğini anlatan Gül, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü için BM parametrelerini esas alarak çalışmaya devam edeceğini ve KKTC'nin çabalarını da sonuna kadar destekleyeceğini vurguladı.
   
  Cumhurbaşkanı Gül, Kıbrıs'ta yaşanabilir çözümün, Ada'nın gerçeklerine, iki ayrı halk, iki demokrasi ve iki devletin varlığına bağlı olduğuna dikkat çekerek, kapsamlı çözüme ulaşılması halinde, Doğu Akdeniz'de Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan'ı içine alan işbirliğinin mümkün olacağını söyledi.
   
  KKTC'ye uygulanan izolasyon ve ambargonun da adım adım kalkacağına olan inancını dile getiren Gül, bu yönde de mesafeler alındığını belirtti.

  Abdullah Gül, ABD ziyareti sırasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'yle yapacağı görüşmede Kıbrıs sorununda BM'nin daha aktif olmasını, kapsamlı bir çözüm için yeni bir hareketlilik başlatmasını isteyeceğini de söyledi.

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, "Kıbrıs Rum kesimindeki seçimlerden sonra bazı girişimler yapılacağını ve bunların Kıbrıs sorununun kaderini belirleyeceğini" söyleyerek, KKTC ve Türkiye'nin her türlü olasılığa hazır olması gerektiğini bildirdi.
   
  Talat, Türkiye'nin KKTC'yi her alanda herhangi bir karşılık beklemeden destekleyen tek ülke olduğuna dikkat çekerek, ziyareti çerçevesinde son derece önemli ve yararlı değerlendirmeler yaptıklarını söyledi.
   
  KKTC lideri Talat, "Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye'nin tam bir görüş birliği içinde olduğunu, tam bir uyum içinde olduğunu gözlemledik" diye konuştu.
   
  "Her türlü olasılığa hazır olmalıyız"
   
  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Talat, bir gazetecinin, "Kıbrıs sorunuyla ilgili kapsamlı bir çözüm planı konusunda beklenti var mı? Yoksa ortada somut bir şey var mı" yönündeki sorusunu da yanıtladı.
   
  Talat, "Şu an itibarıyla tabii ki beklentidir. Ama bu beklenti bizim değil. Zaten biliyorsunuz Sayın Genel Sekreterin Güvenlik Konseyi'ne sunduğu son raporda da 2008'in bir etkileşim yılı olacağı ifadeleri vardır. Bunun dışında, uluslararası alanda da genel beklenti budur. Kıbrıs Rum tarafında seçimler olacak, seçimlerden sonra sonuç ne olursa olsun bazı girişimler yapılacak, bu girişimler Kıbrıs sorununun kaderini belirleyecek. Bu, kapsamlı bir çözüm planına da dönüşebilir, başarısız olursa yeni çözüm arayışlarına da yol açabilir. Dolayısıyla KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti olarak her türlü olasılığa hazır olmalıyız. Bunların istişarelerini yapıyoruz" dedi.  Talat onuruna öğle yemeği
   
  Basın toplantısının ardından Gül, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat onuruna Çankaya Köşkü'nde öğle yemeği verdi.

  Yemekte tekrar bir konuşma yapan Gül, "Kıbrıs Türkleri'nin uzun ve zahmetli bir mücadele sonucunda elde ettikleri kendi kendilerini yönetme hakkından, eşit statü ve eşit ortaklıktan vazgeçmeleri mümkün değildir. Kıbrıs Türklerinin himaye edilen bir azınlık halinde yaşamayı kabul edebileceklerini beklemek boş bir hayaldir" dedi.
   
  Cumhurbaşkanı Gül, Kıbrıs sorununun çözümü ve geleceğe yönelik işbirliği vizyonlarının Ada'da kurulacak yeni bir ortaklık devletini ve Yunanistan'ı da kapsadığına işaret ederek, kalıcı çözüm halinde Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Adası'nın Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz'deki barış, istikrar ve refahın sac ayağını oluşturacağını söyledi.
   
  KKTC Cumhurbaşkanı Talat ise, yakın gelecekte Kıbrıs sorununun çözümlenmesi için uluslararası ilginin ve desteğin artacağına dair işaretler olduğunu vurguladı.
   
  Talat, Kıbrıs sürecinde çözümün iki kesimli, iki halkın siyasi eşitliğine, iki kurucu devletin eşit statüsüne dayalı yeni bir ortaklık devleti olacağını ifade etti.

  Talat Erdoğan ile de görüşecek
   
  Talat, daha sonra TBMM Başkanı Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Babacan ile bir araya gelecek.
   
  Talat, Ankara ziyaretinin ilk gününde son olarak Başbakan Erdoğan'ın vereceği akşam yemeğine katılacak.

  Talat, yarın da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile bir araya gelecek.
   
  KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, ziyaretin kendileri açısından çok büyük önem arz ettiğini belirterek, ziyaret sırasında Kıbrıs sorunun içinde bulunduğu durumun değerlendirileceğini söylemişti.
   
  Erçakıca ayrıca, Talat'ın Ankara ziyaretinin Cumhurbaşkanı Gül'ün ABD ziyareti öncesinde olmasının, "fonksiyonellik bakımından oldukça faydalı olacağını" kaydetmişti.
   
  Köksal Toptan ile görüşme
   
  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Gül ile görüş ile görüştükten sonra TBMM Başkanı Köksal Toptan'la Başkanlık Divan Salonu'nda görüştü.
   
  Talat, Kıbrıs'ta çözümün "iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı yeni bir ortaklık devleti" olduğunu belirtirken, Toptan, Kıbrıs'ta iki ayrı demokrasi, iki ayrı halk, iki ayrı cumhuriyet ve iki ayrı devletin olduğunun herkes tarafından kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.
   
  Kıbrıs'ın en zor günlerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin yanlarında olduğunu vurgulayan Talat, "Türkiye, Kıbrıs sorununun çözümünü desteklemezse Kıbrıs'ta çözüm hayal olur. Ancak Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs'ta çözümü desteklediği için Kıbrıs halkı da ciddi fedakarlığı göze alarak barışçı bir politika geliştirmiş, dünyayla bütünleşme sürecini kararlılıkla yürütmüştür" diye konuştu.
   
  Kıbrıs gezisi sırasında Türkiye-Kıbrıs ilişkilerine ait düşüncelerini söylediğini belirten Toptan ise, "Düşüncelerimizde hiçbir değişiklik yoktur" dedi.
   
  Sezer döneminde bir kere gelmişti

  Mehmet Ali Talat, Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanlığı döneminde Ankara'ya bir kez resmi ziyarette bulunmuştu.
   
  Bu ziyarette Talat'a devlet başkanı protokolü uygulanmamış; Sezer, Kıbrıs sorununa yaklaşımda farklılık gösterdiği Talat ile görüşmemişti.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow