Son Dakika

Tam kapanmada nereler açık olacak? Sokağa çıkma yasağında açık olan kurumlar ve yerler! 29 Nisan-17 Mayıs genelgesi

Tam kapanmada nereler açık olacak? Sokağa çıkma yasağında açık olan kurumlar ve yerler! 29 Nisan-17 Mayıs genelgesi

Tam kapanmada nereler açık olacak? Sokağa çıkma yasağında açık olan kurumlar ve yerler! 29 Nisan-17 Mayıs genelgesi

Tam kapanma kararının açıklanmasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından tam kapanma genelgesi detayları da belli oldu. Buna göre 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayarak 17 Mayıs sabah saat 05.00’e kadar 17 gün tam kapanacak. Bu süreler içinde açık olan kurumlar ve yerler merak edilmeye başladı. Peki, tam kapanmada nereler açık olacak? Noterler açık olacak mı?

Kabine toplantısında alınan kritik kararlardan sonra, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Tam Kapanma” konulu genelge gönderdi. İçişleri’nden yapılan açıklamada 17 gün sürecek sokağa çıkma yasağında açık olacak yerlerin de listesi yer aldı. İşte tam kapanmada açık olan kurumlar ve yerler!

TAM KAPANMADA AÇIK OLAN KURUMLAR VE YERLER

NOTERLER AÇIK MI?

Tam kapanmada noterler açık mı sorusu, İçişleri Bakanlığı tarafından yanıtlandı. Buna göre nöbetçi noterler ile buralarda çalışanlar tam kapanma yasaklarından muaf olacak. Bu süreçte nöbetçi noterlerin açık olması bekleniyor.

RESTORAN, LOKANTALAR AÇIK MI?

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme-içme yerleriyle online yemek sipariş firmaları ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre sadece paket servis yapabilecek. Ramazanın bitmesiyle de saat 01.00’e kadar paket servis yapabilecekler.

FIRINLAR AÇIK OLACAK MI?

Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

OTELLER AÇIK MI?

Şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar yasaktan muaf olacak. Kısıtlama döneminde otel, pansiyon gibi konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması, vatandaşlar açısından sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak. Konaklama tesisleri yalnızca seyahat izin belgesi olanlara hizmet verebilecek.

MARKET, BAKKAL, MANAVLAR AÇIK MI?

Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 arasında açık, zincir marketler ise pazarları kapalı olacak. Vatandaşlar araç kullanmadan ikametlerine yakın yerlerden alışveriş yapabilecek.

BANKALAR AÇIK MI?

Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi'nde bankalar da yer aldı. İçişleri Bakanlığı genelgesine göre; Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla)'' yasakta muaf olacaklar ve kapanma süresince çalışabilecekler. Bankalar 10.00-16.00 saatleri arasında sayıları yönetim tarafından belirlenecek şekilde sınırlı sayıda şube ve personel ile hizmet verecek.

AÇIK OLAN TÜM KURUM VE YERLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!