hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Taner Yıldız: "Kesintinin sebebi henüz bilinmiyor, siber saldırı da ihtimal"

  Taner Yıldız: Kesintinin sebebi henüz bilinmiyor, siber saldırı da ihtimal
  expand

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ülke genelindeki elektrik kesintisinin sebeplerinin henüz bilinmediğini açıklayarak, "Siber saldırı ihtimal haricinde değildir, ancak şu anda elimizde net bir veri de mevcut değildir. Araştırılıyor, tamamen teknik bir gerekçeyle de olabilir" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AA Editör Masası'nda gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yıldız, çok nadir yaşanan bir olayla karşı karşıya kaldıklarını ve konuyu enine boyuna incelediklerini söyledi. Yıldız, şöyle konuştu:

  "Olaya teşhisimizi koyduk. Hangi olay nereden kaynaklandı, nasıl oluştu... Fakat bunun sebepleriyle alakalı kamuoyunda çok fazla merak edilen yalnızca teknik midir idari bir hata mıdır bir manevra yanlışlığı mıdır tasarruftan kaynaklanan bir sıkıntı mı var yoksa bunun daha ötesinde bir manipülasyon mu var, spekülatif olmanın dışında gerçekten sistemi olumsuz etkileyecek bir yapı var mı bütün bunlar üzerine detaylıca çalışıyoruz."

  Elektrik kesintileri sırasında 86 bin 400'de 1 ihtimalle karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Yıldız, atmosfere açık bir işletmecilikte zaman zaman sorunlarla karşılaşılabileceğini ifade etti.

  Bakan Yıldız, Türkiye'nin sahip olduğu 1 milyon 200 bin kilometrelik iletim ve dağıtım hattı ile Avrupa'nın ikinci büyük iletim hattını işlettiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye genelinde elektrik kesintisi

  Hükümetten kesinti açıklaması

  Türkiye'de enerji arzıyla, kurulu güçle, santrallerle alakalı bir problem bulunmadığını vurgulayan Bakan Yıldız, "Tam tersi enerji fazlamız var.

  Son 3 yılda yapılan yatırımlarla enerji fazlamız var. Enerji azlığından kaynaklanan bir problem yok. Olacaksa bile enerji fazlalığından kaynaklanan bir şey olması lazım. Problemleri net yerine koymak, olduğu gibi anlamak, varsa bir mühendislik hatası onu da anlamak için yaklaşık 55-60 kişilik bir ekiple
  çalışıyoruz" dedi.

  Kesinti öncesinde Türkiye'nin elektrik iletiminde "otoban" olarak tabir edilen önemli hatlarda birer saniye aralıklarla kesintiler gerçekleştiğine işaret eden Yıldız, frekans düşüşleri, gerilim dalgalanmaları, hatlardaki salınımlar derken böyle bir noktaya gelindiğini söyledi.

  EMO Genel Müdürü Emre Metin: "Frekans çökmesi olabilir"

  Taner Yıldız'dan elektrik kesintisi açıklaması

  Siber saldırı ihtimali

  Oluşan olayı izah etmenin, bunun hangi sebeplerle tetiklendiğini bilmek anlamına gelmediğini anlatan Yıldız, şunları kaydetti:

  "Olaya teşhisimizi koyduk, vakayı okuduk. Bunun 2-3 yolla tetiklenebileceğine kanaat getirdik. Bize soruluyor, 'bu bir siber saldırı mıdır?' siber saldırı ihtimal dışında değildir ama 'siber saldırı' dememiz için de elimizde yeterli done yok. Biz bir ucuzculuğa, kolaycılığa kaçma niyetinde değiliz. 'Ben yapmadım, o yaptı' gibi bir yapımız yok. Şeffaflıktan aldığımız güçle davranıyoruz. Neyse olayı öyle teşhis etmek istiyoruz. Siber saldırı ihtimal haricinde değildir, ancak şu anda elimizde net bir veri de mevcut değildir. Araştırılıyor, tamamen teknik bir gerekçeyle de olabilir. Onunla alakalı sebepleri ayrıca kamuoyuyla paylaşacağız."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İhtimal dışında değil"

  Buna ilişkin çok doğru bir teşhis konulması gerektiğini vurgulayan Yıldız, "Vatandaşımızda 'ilerde bu tür şeyler olabilir mi tekrarlanabilir mi' kaygısı, endişesi var. Bu tür noktalara düşmemek açısından çok daha dikkatli olmamız gerekiyor" diye konuştu.

  AB ülkeleri ve Amerika'da da yaşanan olumsuzluklar nedeniyle elektrik kesintileri yaşanabildiğine işaret eden Yıldız, bu tür bir olayın Türkiye'ye has
  olmadığını dile getirdi.

  İstanbul'da Yeniden Elektrikler Gidiyor! İşte Giden Bölgeler

  Sosyal medyada elektrik kesintisine dair komplo teorileri!

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avrupa sistemiyle entegrasyon

  Türkiye'nin, elektrikte Avrupa sistemine entegrasyonuna yönelik soruları da yanıtlayan Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "Türkiye, 4 yıldan beri yaptığı çalışmalarla bütün testleri geçti ve Entso-e ile senkron halde çalışmasının işlemlerini tamamladı. Salı günü bu hadiseden sonra tartışmaya açılan bu konu Entso-e Genel Sekreteri tarafından şu şekliyle cevaplandı: Koruma önlemleri son derece yeterliydi, Avrupa'ya sıçramadı çünkü Avrupa'da sistem kendisini koruyordu. Ayrıca 15 Nisan'da uzun dönem işletme anlaşmasını imzalamaya hazır olduklarını söylediler. Bizim herhangi bir sıkıntımız yok. 33 yılda yalnızca 1999 depremlerindeki darbelerden dolayı oluşan çökmeler haricinde böyle bir şey yaşanmadı. Bunun sebeplerini merak etmiyor değiliz ama hangi sebeple tetiklendiğini izah etmek, açıklamak sistemin çalışması açısından da önemli."

  Elektrik kesintisi capsleri

  Ünlüler elektrik kesintisine ne dedi?

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow