hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  TDK'dan kurum isimlerinde tırnak işareti değişikliği

  TDKdan kurum isimlerinde tırnak işareti değişikliği
  expand

  Türk Dil Kurumu (TDK), kesme işaretlerinin kullanımında değişikliğe gitti. Buna göre kurum ve kuruluş isimlerinde kesme işareti kullanılmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Dil Kurumu'na meydan okuyan Türk Dil Kuru mu?

  Dilbilimci Necmiye Alpay: "TDK Başkanı haklı fakat..."

  Kadınlardan TDK'ya "müsait" tepkisi

  Türk Dil Kurumu (TDK), yeni bir kararı hayata geçirerek kesme işaretinin (apostrof) kullanım alanını sınırlandırıldı. Bu değişiklikle kurum ve kuruluş adlarının ardına gelen takılar kesme işareti (apostrof) ile ayrılmayacak.

  TDK'nın değişikliği ile artık kurum ve kuruluş adlarının sonuna gelen kesme işareti kaldırıldı. Bir kurum adı olan "Başbakanlık" ya da "Bakanlar Kurulu" isimlerinden sonra gelen takılar kesme işareti ile ayrılıyordu. Yeni düzenleme bu dil kuralı ortadan kaldırıldı. Yazımda kurum ve kuruluş adlarından sonra gelen tüm ekler birleşik yazılacak.

  Özel isimler kapsam dışı

  Düzenleme özel isimleri ve kısaltmaları kapsamıyor. Yani şehir adı, insan ismi ya da bir kurum adının kısaltması bu düzenleme dahilinde değil. Özel isimler ve kısaltmalardan sonra gelen takılar kesme işareti ile ayrılmaya devam edecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Dil Kurumu'nun (Yeni kullanımıyla: Türk Dil Kurumunun) kesme işareti ile ilgili düzenlemeleri yeni yazım kılavuzlarına basılacak. Ayrıca kurumun internet sayfasında da yer alacak.

      Eski Hali                                Yeni Hali

   Başbakanlık'ta                         Başbakanlıkta 

  Bakanlar Kurulu'nda                Bakanlar Kurulunda

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow