Tecavüz şüphelilerinin yargılamasına ilişkin Erzurum'dan ilginç itiraz

Tecavüz şüphelilerinin yargılamasına ilişkin Erzurum'dan ilginç itiraz

Türkiye'de cinsel saldırı suçları artmamış olsa bile vakaların artık gizlenmediği, görünürlük kazandığı ortada. Bu suçların yargıya taşınmasında "mağdurun beyanının esas olduğu" ilkesi şimdi hedefte. İtiraz Erzurum'dan... Eski Baro Başkanı Naci Turan, TCK'daki cinsel saldırı suçlarıyla ilgili düzenlemelerin şantaj aracı olarak kullanıldığını öne sürerek, tecavüz şüphelisi erkeklerin "mağdur" olabileceği iddiasında bulundu.

Türkiye'de gündemin can acıtan konularından biri de her gün ardı arkası gelmeyen cinsel saldırı suçları. Geçen yıl Özgecan Aslan cinayeti bütün Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı. Birkaç gün önce de Kayseri'de öğretmeninin tecavüz ettiği ileri sürülen bir lise öğrencisi intihar etti. Bu suçlara rağmen sık karşılaşılan bir durum da feministlerin patriyarkal kültürün etkisi olduğuna işaret ettiği tecavüzcülere uygulanan takdiri indirimler ve bazı davalarda yargıçların hafifseyici tutumları.


Cansel'i revire kapatmışlar


Ancak bu kez tersten bir eleştiri ve yakınma geldi. Cinsel saldırı iddialarına ilişkin yargılamalarda yargıyı eleştiren ve şüphelileri mağdur olarak konumlayan bu karşı çıkışın adresi Erzurum. Eleştiriyi dile getiren ise eski Baro Başkanı Naci Turan. Turan, cinsel saldırı suçlarının yargılamaya konu olması için "mağdurun beyanının esas alınacağı" ilkesini hedef aldı.


Kadıköy'de genç kıza tecavüz eden zanlı hakkında iddianame hazırlandı


DHA'dan Hümeyra Pardeli'nin haberine göre, Naci Turan cinsel saldırı suçlarının caydırıcı nitelikte olmadığını söyledi ancak toplumda bu konuda bir suistimal olduğunu da ileri sürdü. Turan, Türk Ceza Kanunundaki cinsel saldırı suçlarıyla ilgili maddelerin bir şantaj aracı olarak kullanılmaya başlandığını iddia etti. Mağdurun beyanına dayalı olarak yargılamaya başlanmasına karşı çıkan Avukat Turan, şunları söyledi:


Tecavüzcüsünü öldüren Deniz S'ye müebbet istemi


"Toplumda bu suçlar arttığı için Yargıtay'ın da uygulamaları, desteği ile birlikte delil aranmadan mağdurun ifadesinin yeterli görülmesiyle birlikte ceza yargılaması başladı. Mahkemelerdeki cinsel suçlar çok artmış durumda. Bir çoğu yalnızca isnattan öteye geçmiyor ama maalesef bu dosyalar karara kadar çıkabiliyor, insanlar ceza alabiliyorlar. Bu işin dilenciliği başladı. Sokakta, caddede bu suç çok kolaylıkla insanlara isnat edilebiliyor. 'Bana böyle dedi, bana dokundu' denmesi artık yeterli kabul ediliyor. Adliye koridorlarında 3-5 bin lira alıp savcılıkta şikayetten vazgeçiyorlar. Vatandaşlar tek başına asansöre binmesin ve iş yerlerinde mutlaka kamera bulundursunlar. Basın biraz da bu yönüyle baksın."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS