hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  LGS 2020 tercih robotu nasıl kullanılır? MEB e-okul lise tercihleri sürüyor...

  LGS 2020 tercih robotu nasıl kullanılır MEB e-okul lise tercihleri sürüyor...
  expand

  LGS 2020 tercih süreci 20 Temmuz tarihinde başladı. Esas tercih öncesi tercih robotu kullanarak kendilerine çıkma ihtimali yüksek olan okulları tespit edebilecek olan öğrenciler diledikleri takdirde EBA üzerinden tercih danışmanlığı hizmeti de alabilecekler. Peki, LGS tercih robotu nasıl kullanılır? İşte e-okul tercih ekranı ve süreçle ilgili bilinmesi gerekenler…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  LGS tercihleri öncesinde bu yıl merkezi sınav puanı ile öğrenci alan liselerin tercih edilebilme sayısının 10’a yükseltilmesiyle birlikte öğrenciler daha fazla okulu tercih edebilecek. Öte yandan bu puan türüyle tercih öncesi yine her öğrencinin yerel yerleştirme için tercih başvurusunda bulunması gerekiyor. İşte sürece ilişkin bazı detaylar…

  TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

  Tercih robotunu kullanmak isteyen adaylar resimde kendilerine gösterilen giriş kodunun yanı sıra öğrenci T.C. kimlik no, doğum tarihi gibi bilgileri “e-okul.meb.gov.tr” adresi üzerinden girecekler.

  TERCİH ROBOTU GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ…

  Sorgula seçeneğinin ardından tercih listeleme kriterleri içerisinden “fen ve sosyal bilimler tercih listesi, Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu Liseleri Tercih Listesi, Özel Program ve Proje Uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Tercih Listesi ve Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri Tercih Listesi seçeneklerinden istenilen işaretlenecek.

  Daha sonra il ve ilçe seçilerek en alttan yüzdelik dilim aralığı seçilecek. Örnek olarak öğrencinin yüzdelik dilimi 40’larda ise 30 ve 60 aralığı seçilebilir. Son olarak listele işaretine tıkladıktan sonra belirlediğiniz kriterlere uygun olan liseler sizlere sunulacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  LGS TERCİHLERİ E-OKUL ÜZERİNDEN YAPILIYOR

  Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından 20-29 Temmuz 2020 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacak.

  TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

  TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  10 Ağustos’ta ise sonuçların açıklanmasının ardından boş kontenjanlar ilan edilecek.  Aynı gün ise yerleştirmeye esas 1. nakil başvuruları başlayacak.

  TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ...

  SINAV PUANI İLE OKUL TERCİH SAYISI 10’A YÜKSELDİ

  Kılavuzda dikkat çeken bir iyileştirme merkezi sınav puanı ile okul tercihinde tercih edilebilecek okul sayısının 5’den 10’a çıkartılması. Geçen yıl öğrencilerin 5 okul tercih hakları vardı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde 5 okul tercihi velileri ve öğrencileri sıkıntıya sokuyordu. Tercih edebilecekleri çok okul olmasına rağmen bu sayı az geliyordu. Bu yıl MEB’in bu sıkıntıda iyileştirmeye gittiği görülüyor. Merkezi sınav puanı ile okul tercihinde öğrenciler artık 10 okul tercih edebilecekler. Bu iyileştirme velileri ve öğrencileri rahatlatacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Böylece, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

  TÜM ÖĞRENCİLERE YEREL YERLEŞTİRME

  Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow