TIR kurtlara çarptı

TIR kurtlara çarptı

Iğdır'da TIR'ın çarptığı kurtlardan biri ölürken diğeri tedavisi için Kars'a gönderildi.

Alınan bilgiye göre, Suveren köyü mevkisinde yolun karşısına geçmeye çalışan biri erkek diğeri dişi iki kurda tır çarptı. Tırın çarptığı kurtlardan erkek olan telef oldu, diğeri ise ağır yaralandı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü'ne haber vermesi üzerine olay yerine giden ekipler, yaralı kurda ilk müdahaleyi yaparak tedavi altına aldı.

Daha sonra KAÜ Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Koruma, Kurtarma, Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi ekiplerine teslim edilen kurt, tedavisinin tamamlanmasının ardından yeniden doğaya bırakılacak.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gece aldıkları bir ihbarı değerlendirdiklerini ve Suveren köyü mevkisine gittiklerinde iki kurdu yolda gördüklerini belirtti.

Kurt bir tırın çarptığını tahmin ettiklerini belirten Türkoğlu, şöyle devam etti:

"İlk müdahaleyi veteriner arkadaşımız yaptı ve kurtlardan birinin öldüğünü tespit ettik. Diğeri ise ağır yaralanmış halde duruyordu. Bu mevsim kurtların çiftleşme mevsimi ve birlikte dolaşırlar. Erkek olan kurdun kafa bölgesi ve bel bölgesi tamamen zarar görmüştü. Diğer dişi kurdu ise KuzeyDoğa Derneği'nin desteği ile KAÜ Veteriner Fakültesi Yaban Hayatı Koruma, Kurtarma, Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edilmek üzere Kars'a gönderdik. Havaların soğuk olmasından dolayı bu hayvanlar insanların yaşadıkları yerlere yakın olmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı yoldan geçerken bunlara tır çarpıyor ve maalesef bir kurt olay yerinde öldü."

KAÜ Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Erdoğan Uzlu ise Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından teslim aldıkları kurdun sağlık durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Bir trafik kazası sonucu iki kurttan birinin öldüğünü anımsatan Uzlu, "Erkek olan kurt kazada hayatını kaybetti. Dişi kurdu ise biz tedavi altına aldık. Sol arka ayağında ciddi bir kırığı var. Şu anki genel durumu çok iyi değil ama biz elimizden gelen çalışmaları sarf edip bu yaralı kurdu ait olduğu doğaya bırakacağız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS