TSK: 25 PKK/PYD üyesi öldürüldü

TSK: 25 PKK/PYD üyesi öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce, Özgür Suriye Ordusu tarafından Cerablus bölgesinde yürütülen "Fırat Kalkanı" harekatını destekleyen unsurlara ateş açtığı tespit edilen terörist gruplara yönelik, koalisyon kapsamında yapılan hava harekatı sonucunda 25 PKK/PYD üyesi teröristin etkisiz hale getirildiği, terörist gruplarca kullanıldığı tespit edilen 5 binanın imha edildiği bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, ÖSO ve koalisyon güçlerinin hava desteğiyle çarşamba günü, terör örgütü IŞİD'in temizlenmesine yönelik Suriye’nn Cerablus kentine başlattığı Fırat Kalkanı' operasyonunun 5'inci gününe girdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait 2 tanka dün PKK'nın Suriye kolu PYD'li teröristlerin roketli saldırı ardından bu sabah bölgeye takviye olarak asker ve zırhlı araç gönderildi.


Yerel kaynaklar, Türk tanklarını vuran PYD'nin silahlı kanadı YPG’li teröristlerin saldırıyı, Rus yapımı '9M133 Kornet' füzesi ile yaptığını belirtti. Çatışmaların Cerablus'un güneyine kaydığı bölgenin Türkiye tarafındaki sınır hattında ise, mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği yapılıyor.


Aralıklarla silah seslerinin geldiği bölgede Cerablus'un kuzeyindeki IŞİD ve PYD mevzileri ise topçu atışlarıyla ateş altına alınıyor.


25 PYD'li etkisiz hale getirildi


Fırat Kalkanı harekatı kapsamında dün bir askerin şehit olduğu saldırı ardından Türk F-16'larının da katılımıyla koalisyon güçlerince Cerablus'un güneyindeki bölgelerde tespit edilen hedeflere hava harekatı düzenlendi.


Hava harekatında, Cerablus'ta bulunan birliklere ateş açtığı saptanan teröristlerin kullandığı 5 katlı bir bina imha edildi. Askeri kaynaklar, hava harekatında terör örgütü PYD mensubu 25 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.


Genelkurmay açıklama yaptı


Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Cerablus'a yönelik düzenlenen 'Fırat Kalkanı' harekatına ilişkin açıklama yapıldı. Meşru müdafaa hakkı kapsamında düzenlenen harekatın devam ettiği ve sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:


"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ devam etmektedir.


Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS