TSK: Ceylanpınar'daki saldırıyı PKK/PYD yaptı

TSK: Ceylanpınar'daki saldırıyı PKK/PYD yaptı

TSK: Ceylanpınar'daki saldırıyı PKK/PYD yaptı

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, dün gece Ceylanpınar'da 2 askerin şehit olması bir askerin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı PKK/PYD mensuplarının gerçekleştirdiği belirtilerek: "Teröristlerden en az altısı öldürüldü" denildi. Saat 22:50'de yapılan açıklamada ise yaralı askerin de kurtartılamayarak şehit olduğu açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Şanlıurfa Ceylanpınar’da bulunan 3'üncü Hudut Alayı 1'inci Hudut Taburu 1'inci Hudut Bölük Komutanlığı Karadağ Hudut Karakolu sorumluluğunda bulunan Yedi Numaralı Çelik Kule bölgesindeki nöbetçiler tarafından, sınırın Suriye tarafından Türkiye istikametine yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 10-15 kişilik gruba “Dur” ikazında bulunuldu.

Saat 21.20 sıralarında, ikaza uymayan şahıslar tarafından, nöbetçilere ateş açıldı. Silahlı grup tarafından açılan ateş sonucu; Piyade Erler Adem Dövüşgen ve Berat Sağırkaya ile Sıhhiye Onbaşı Yiğit Şağan ağır yaralandı. Yaralılardan Piyade Er Adem Dövüşgen Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 22.10'da şehit oldu. Piyade Er Berat Sağırkaya ise Gaziantep Üniversite Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, 22 Temmuz gecesi saat 02.45'te şehit oldu. Sıhhiye Onbaşı Yiğit Şahan’ın tedavisine, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde devam edildiği bildirildi.

Açıklamada, “Saldırı olayını müteakip; olay yerine, Karadağ ve Aksoy Hudut Karakollarından süratle birer Ani Müdahale Mangası sevk edilmiş olup, açılan ateşe ateşle karşılık verilmiştir. Çatışmada, en az altı PYD/ PKK mensubu teröristin öldüğü değerlendirilmektedir” denildi.

Bir şehit daha...
Ceylanpınar'daki çatışmada yaralandıktan sonra Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan sıhhiye onbaşı Yiğit Şahan'ın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olduğu açıklandı.

Suriye sınırında silahlı çatışma: 2 şehit 1 ağır yaralı

"Trene saldırı" engellendi

TSK ayrıca Bitlis İl Jandarma Komutanlığına yapılan bir ihbar üzerine Bitlis ili Sıcaksu Mezrası mevkiine sevk edilen birlikler tarafından, rayların altında, birbiri ile irtibatlı dört adet düdüklü tencere içerisinde, beşer kilogramlık toplam 20 kilogram patlayıcısı bulunan bir adet el yapımı patlayıcı saptandığını bildirdi. Tespit edilen el yapımı patlayıcı dün öğle saatlerinde yerinde imha edildi.