TSK'dan Sur ve İdil açıklaması

TSK'dan Sur ve İdil açıklaması
İddianamede, Sur'da 8 önemli noktada PKK'nın keskin nişancılarının olduğu belirtildi. 8 noktanın 4'ünde 'Zagros' adı verilen zırh delici keskin nişancı tüfeği bulunduğunu belirten savcı, bir noktada da keskin nişancı mevzisi kurulduğunu kaydetti. İddianamede Sur içinde bir noktaya tahrip gücü yüksek, 'kazan mayını' tuzaklandığı ifade edildi. Hendek ve barikatların çevresinde sanayi tüplerinden mayınlı tuzaklama yapıldığını kaydeden savcı, bazı noktalarda anahtar modüllü patlayıcı kullanıldığını, bir sokak içinde 2 leğen boyutunda kablolu mayın döşendiğini belirtti. İddianamede, Diyarbakır'ın İslam ordularınca fethedilmesi sırasında öldüğü belirtilen Halid Bin Velid'in oğlu Hazreti Süleyman ve 27 sahabe türbesinin bulunduğu Hazreti Süleyman Camii'nin ön ve arka girişlerine komple bomba hattı döşendiği belirtildi. Uzmanlar bombanın patlatılması durumunda tarihi Hazreti Süleyman Camii'nin büyük oranda hasar göreceği endişesi taşıdıklarını söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde devam eden operasyonda 4 PKK'lı teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamada ayrıca Şırnak'ın İdil İlçesi'nde devam eden operasyonda 10 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi. Genelkurmay'ın açıklamasında Diyarbakır ve Şırnak'ta yürütülen operasyonlarda toplam öldürülen terörist sayısının Sur'da 223 ve İdil'de 20 olduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan 'Önemli Yurtiçi Olaylar' bölümündeki 21 Şubat gününe ait bilgiler şöyle: 


* Diyarbakır / Sur’da devam eden operasyonda; dört bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 223’’tür.), bir adet Kaleşnikof piyade tüfeği, bir şarjörü, 30 adet fişeği ve bir adet el bombası ele geçirilmiştir.


* Şırnak / İdil’de devam eden operasyonda; 10 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 20’dir.), üç el telsizi, bir adet tabanca ele geçirilmiş, dokuz adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. (Operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 38’dir.)


* Şırnak / Cizre’de devam eden arama faaliyetleri esnasında; üç ayrı evde, daha önceden etkisiz hale getirildiği değerlendirilen beş bölücü terör örgütü mensubu terörist cesedi (erkek) bulunmuş, 14 Kaleşnikof piyade tüfeği, 70 Kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, 1.964 adet fişeği, bir adet M-16 piyade tüfeği ve iki şarjörü, 56 adet fişeği, bir adet MP-5 makineli tabanca, bir şarjörü ve 21 adet fişeği, bir adet tabanca, üç adet el yapımı patlayıcı, altı adet el bombası, iki adet dürbün, 13 adet hücum yeleği, üç adet el telsizi ele geçirilmiştir. (20-21 Şubat 2016)* Hakkâri’de bölücü terör örgütüne katılmak üzere evlerinden kaçan iki şahıs yakalanmıştır.


* Şanlıurfa’da, bir adet Zagros keskin nişancı silahı, bir adet bomba atar (40 mm, Rus menşeli), 44 adet bomba atar mermisi, 67 adet el bombası, 66 adet el bombası fünyesi, altı adet RPG-7 R/A mühimmatı, 50 adet R/A sevk fişeği ve 700 adet elektrikli fünye ele geçirilmiştir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS