TSK'nın ana jet üslerinde "turuncu alarm"

TSK'nın ana jet üslerinde "turuncu alarm"

TSK'nın ana jet üslerinde "turuncu alarm"

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı ana jet üslerinde "turuncu alarm" seviyesine geçildi. Pilotlara emir beklemeden "vur" yetkisi verildiği öğrenildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AA'nın askeri kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ana jet üslerinde alarm "turuncu alarm" seviyesine geçildi. 

Pilotlara "vurma" yetkisi verildi

İHA'nın haberine göre Diyarbakır’a çok sayıda F16 savaş uçağı da takviye gönderildi.Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Rusya’ya ait 1 adet SU-34 uçağının dün saat 11.46’da Türkiye hava sahasını ihlal etmesinin ardından alarma geçti. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve bağlı Amasya, Ankara, Balıkesir, Diyarbakır ve Malatya ana jet üslerinde, “her an her şeye hazırlıklı olmak” anlamına gelen “Turuncu” alarm seviyesine geçildi.

TSK tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ndeki pilotlara da olası ihlal ve diğer durumlarda “emir” beklemeden “vurma” yetkisi verildi.

Öte yandan, alarm nedeniyle Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ne çok sayıda takviye F16 savaş uçağı da gönderildi.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri'ne ait bir SU-34 savaş uçağının dün Türk hava sahasını ihlal ettiğini duyurmuştu.

Söz konusu durum üzerine, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrılmış, bahse konu ihlal, kuvvetle protesto edilmiş ve kınanmıştı.