Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu, MSB yeni askerlik sistemi detayları neler?

Bedelli askerlik ücreti ne kadar oldu, MSB yeni askerlik sistemi detayları neler?

Yeni askerlik sistemi geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından açıklandı. Bedelli askerlik ile ilgili detayların yanı sıra askerlik sisteminde yapılan bazı değişiklikler dikkat çekti. Peki, yeni askerlik sistemi içerisinde kim ne kadar askerlik yapacak ve bedelli askerlikte değişen hususlar neler?

Yeni askerlik sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin personel ihtiyacı göz önüne alınarak hazırlanırken bu sistemin gelecek yıllar için öngörülebilir olduğunun altı çizildi. Sistemin sürekli olması için bir süredir çalışmalarını devam ettiren Milli Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde sistemin detaylarını paylaştı.


ERTELEME YAŞ SINIRI NE KADAR OLACAK?


MSB’den yapılan açıklamada yer alan bilgilere göre  erteleme süreleri, lise eğitimi için 29’dan 22 yaşa (meslek liseleri için pozitif ayrımcılık güdülerek 25 yaşa), MYO ve lisans eğitimi için 29’dan 28 yaşa, lisansüstü eğitim için 35’ten 32 yaşa, doktora ve tıp eğitimi için 35 yaşın muhafazası, sporcular için ise 38’den 35 yaşa indirildi.


YENİ ASKERLİK SİSTEMİ DETAYLARI


DÖVİZLİ ASKERLİK NE KADAR?


Dövizli askerlik ile bedelli askerlik arasında bir ücret farkı olmayacak. Bedelli askerlik için belirlenen ücretin Avro karşılığı dövizli askerlik yapmak isteyen kişilerden talep edilecek. İlk etaptaki 31 bin 343 TL’lik tutarın güncel kurla Avro karşılığını ödeyenler dövizli askerlik yapabilecek.


ASKERLİK DÖNEMİ ESNASINDA MAAŞ ALINACAK


Yeni askerlik sistemi içerisinde yükümlülüklerini yerine getiren askerler görev süresince harçlık ve maaş alabilecek. Aynı zamanda TSK mensupları tüm toplu ulaşım araçlarını ücretsiz kullanabilecek. Askerlik görevi boyunca ailesi muhtaç durumda olan kişilerin ailelerine asgari ücret tutarı kadar yardım yapılacak.


ASKERLİK SONRASINDA NELER OLACAK?


Askerlik görevini hizmet borçlanması olarak gösterebilecek olan kişilerin aynı zamanda hizmet süresi kadar sağlık sigortaları ödenecek. İş kurana desteğin verileceği askerlik hizmeti sonrasında eğitim kredilerinin ödemelerine de fayda sağlanacak.


BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENECEK?


Bedelli askerlik ücreti belirlenirken 40 bin gösterge, memur maaşı ve katsayının 6 ile çarpımı göz önünde bulundurulacak. Buna göre 6 ayda bir olmak üzere fiyat artış gösterebilecek.ASKERLİK SÜRESİ NE KADAR OLACAK?


Yeni askerlik sisteminin en çok kafa karıştıran noktalarından biri ise askerlik hizmet süresi olmuştu. Hizmet süresini 3 başlık altında değerlendiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamaları şöyle; Bir gencimiz diyelim ki lise mezunu…. Bir ay temel askerlik yapacak, bedelliye ayrılanlarla beraber. Kurayla da ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa mecburen kura çekilecek.


Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.


MESLEK YÜKSEK OKULU MEZUNLARI YEDEK ASTSUBAY OLACAK


MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.


Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.


LİSANS VE LİSANS ÜSTÜ YEDEK SUBAY OLABİLECEK


Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.


Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.


Burada esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var. Erbaş, er ve uzman erlerden gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem bütünlük içinde sürekli dönecek.

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS