Tunceli'de apartman girişindeki yazı IŞİD tedirginliği yarattı

Tunceli'de apartman girişindeki yazı IŞİD tedirginliği yarattı

Tunceli'de bir apartmanın duyuru panosuna IŞİD'in kullandığı marşın başlığı olan 'Dawlah el-İslam gamat' yazılması apartman sakinleri arasında tedirginlik yarattı. Çağırılan polis, savcılığın talimatı ile incelemek üzere yazıya el koydu.

Tunceli'nin Atatürk Mahallesi 69'uncu Cadde üzerinde bulunan 5 katlı 10 ailenin oturduğu Vadi Apartmanı'nın girişindeki duyuru panosuna henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından el yazısı ile IŞİD'in marşının başlığı olan 'Dewlah el-İslam gamat' yazıldı. Türkçe karşılığı "İslam devleti ayağa kalkıyor" olan ve IŞİD'in kullandığı marşının başlığı olan yazıyı gören apartman sakinleri tedirginlik yaşayarak önce yazının ne anlama geldiğini anlamak için internette araştırma yaptı. Yazının IŞİD'in marşı başlığı olduğu öğrenen apartman sakinleri 155 Polis İmdat hattını arayarak durumu bildirdi.

Apartman sakinlerinin haber verdiği gazeteciler de gittiği apartmanda yazıyı görüntülemek istemelerine polis ekipleri izin vermedi. Bunun üzerine polis ile apartman sakinleri arasında tartışma çıktı. Polis, savcılığın talimatı ile yazı üzerinde parmak izi ve kriminal araştırma yapmak üzere el koyup emniyete götürdü. Savcılık olayla ilgili soruşturma da başlattı.

Apartman sakinlerinden Şerafettin Coşkun, gece eve gelirken yazıyı görüp internette araştırma yaptığını belirterek, "İslam devleti ayaklanıyor ve IŞİD marşı anlamına geldiğini öğrenince tedirginlik yaşayıp durumu polise bildirdik. Alevi kenti Tunceli'de böyle bir yazının asılması bizi tabi ki bizi tedirgin etti" dedi. Hüseyin Kılıç ise tedirgin olduklarını ve yazıyı yazanların tespit edilmesini istedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS