hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tunceli'nin tek fabrikası kapandı

  Tuncelinin tek fabrikası kapandı
  expand
  KAYNAKFerit Demir / Tunceli / DHA

  Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nde 2005 yılında 240 işadamının bir araya gelerek kurdukları Munzur Su Fabrikası, 45 işçisinin bir ay önce başlattığı iş bırakma eylemi nedeniyle süresiz olarak üretime ara verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kentin tek fabrikası olan Munzur Su Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Özer, fabrika ortaklarıyla birlikte bugün Tunceli merkezdeki binalarında düzenlediği basın toplantısında, işçilerin bağlı olduğu sendika ve bazı işçilerinin tutumları nedeniyle üretime süresiz ara vermek zorunda kaldıklarını açıkladı. Şartların olgunlaşmaması halinde fabrikayı tamamen kapatabilceklerini belirten Özer şöyle dedi:

  "Yapılan değerlendirmede, uzun süredir devam eden eylem nedeniyle yükümlülüklerimizi karşılayamamamız ve süratle pazar kaybetmemiz sonucunda, şirketimizin kırılma noktasına çok yakın bir durumda olduğu anlaşılmış ve konuya acil çözüm bulunması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda eyleme neden olduğu açıklanan işçilerin bütün taleplerinin kabul edilmesine rağmen, Hukuken toplu iş sözleşmesi yapma hakkı bulunmayan Gıda İş Sendikası, işçilerin işbaşı yapmasına engel olmuştur."

  Çok sayıda kişi mağdur oldu

  Tunceli'de işsizliği ve göçü önlemek için fabrikayı kurduklarını belirten Munzur Su Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Şu hususu da kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz. Bu kanunsuz eylem 240 Munzur Su ortağını, 36 bayiyi, bayilerin yanında çalışan 150 çalışanı, 20'yi aşkın nakliyeci esnafını, ilimiz ve ilimiz dışındaki bir çok esnafı ve Munzur Suyu sahiplenen tüketicileri mağdur etmiş ve ciddi bir zarar vermiştir. Gelinen noktada Gıda İş Sendikası iş yeri temsilcileri ve 3- 5 kişiyi geçmeyen işçiler ile bunların arkasındaki siyasi partinin hasmane tutumu nedeniyle oluşan bu durum, yatırım yapmak isteyen iş adamlarımızın isteğini kıracak ve Dersim'e yapılacak yeni yatırımların önünü kesecektir."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow