Türkiye'de yaşlılar hallerinden memnun mu?

Türkiye'de yaşlılar hallerinden memnun mu?

Yaşlılar Türkiye nüfusunun yüzde 8'ini oluşturuyor yaşlılar. 2023'de yüzde 10'unu geçecekler. 2075 yılında ise her 5 kişiden biri yaşlı olacak. Çünkü Türkiye'de doğum oranı azalıyor, yaşam süresi ise uzuyor. Peki Türkiye'de yaşlılar hallerinden memnun mu?

İstanbul Üniversitesi Sosyal Araştırma Merkezi İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile yaşlıların mevcut durumunu araştırdı. 12 ilçede 1044 yaşlı birey ile yüz yüze görüştü. Sonuç; araştırmaya göre, yaşlıların yüzde 52,2'si yaşamdan çok da memnun değil.Araştırmayı yürüten İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Murat Şentürk yaşam memnuniyet oranlarının ilçeler arasında değişiklik gösterdiğini söylüyor. "Örneğin İstanbul'un daha merkezinde olan ve tarihi eski olan Kadıköy, Üsküdar,  Fatih, Beşiktaş gibi bölgelerde -ki bu bölgeler de sosyoekonomik  özellikleri yüksek olan katılımcılar var-  yaşamdan çok memnun olduklarını görebiliyoruz. Ancak İstanbul'da yeni gelişmekte olan kentsel alanlar var. Bunlardan biri Ataşehir,  biri Beylikdüzü.  Buralardakilerin kentten biraz daha kopuk gibi göründükleri söylenebilir."

Yaşlıların hayatta en çok korktukları şey elden ayaktan düşmek. İkinci korkuları ise yalnız kalmak.Araştırmaya katılanların yarısından fazlası eşiyle yaşıyor. Yüzde 20,9'u ise yalnız. Çocuklarıyla kalanlar da var.

Katılımcılara sadece kiminle yaşadıklarını değil, kiminle yaşamak istediklerini de soruldu. Kadınlar yalnız, erkekler ise eşleriyle yaşamak istediğini söyledi. Bu sonucu Yardımcı Doçent Doktor Murat Şentürk şöyle açıklıyor. "Hangi ekonomik gruptan olursa olsun kadınlar,bir nevi erkeklere yani eşlerine bakım konusunda destek oluyorlar. Dolayısıyla 65-70 yaşlarına geldiklerinde bunun sürdürülebilir olmadığını düşünüyorlar. O nedenle de yalnız yaşamayı tercih ediyorlar. Buna karşılık erkekler eşleri ile yaşamak istiyor. Bunun nedeninin ise öncelikle duygusal olduğunu düşünüyorum.  Eşlerinin onlara bakım konusunda destek olması da sebeplerden tabii."

Yaşlılar sosyalleşemiyor da. Ankete katılanların 448'i evden nadiren dışarı çıktığını söylüyor. 85'i hiç çıkmıyor. 435'i ise günün yarısında evde yarısında dışarda. Anketten çıkan sonuca göre, yaşlı bireyler kentsel hizmetlerin iyileştirilmesini, İstanbul'da yaşlılar için yaşlı merkezi, yaşlı kahvehanesi,  yeşil alanların yapılması gerektiğini konusunda hemfikirler.

Ya hastalandıklarında kim bakıyor onlara? En çok eşleri. Sonra ise sırasıyla kızları, oğulları ve gelinleri.
 
Yüzde 77'si cep telefonu, yüzde 8'i ise internet kullanan yaşlı bireylerin geçim kaynakları ise çoğunlukla emekli maaşları.


Sağlıkları da  pek iyi değil. Yüzde 80'ninden fazlası her gün düzenli ilaç kullanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS