hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı Dünya'ya döndü

  Axiom-3 (Ax-3) aracının yörüngeden çıkışı için ateşleme gerçekleşti ve Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Dünya'ya dönüş vakti geldi. Araç Florida açıklarına indi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı Dünya'ya doğru hareketlendi. Araç Florida açıklarına iniş yaptı.

  Axiom-3 (Ax-3) aracının ateşlemesi gerçekleşti.

  Tüm Türkiye'nin kilitlendiği iniş anı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya'da aday tanıtım toplantısındaydı. Haberi bir notla alan Erdoğan "Gezeravcı astronotumuz inişini yaptı. İnşallah daha birçok Alper Gezeravcıları uzaya, Türkiye olarak göndereceğiz" diye konuştu.

  BAKAN KACIR GEZERAVCI İLE GÖRÜŞTÜ

  Bakan Kacır ile görüşen Alper Gezeravcı şu ifadeleri kullandı: İniş yaptığımız saatten 5 saat öncesine kadar Dünya çevresinde tur atmaya devam ettik. Yörüngeye giriş hazırlıklarımızı yaptık. Çıkışta nasıl bir manzara ile karşılacağımızı değerlendirdiğimiz bir zaman dilimi vardı 6 dakikalık. Uzaydayken yaptığımız deneylerimizi bize teslim edilecek burada. Bazı testler tamamlandıktan sonra da tesisten ayrılacağız. Devletimizin güçlü iradesi ile vatandaşını bu uzay istasyonuna en hızlı hazırlık süreci ile ulaştıran bir devlet olduk.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow