2021 TUS tercihleri ne zaman bitecek? ÖSYM TUS 2. dönem yerleştirme tercih başvurusu

2021 TUS tercihleri ne zaman bitecek? ÖSYM TUS 2. dönem yerleştirme tercih başvurusu

2021 TUS tercihleri ne zaman bitecek? ÖSYM TUS 2. dönem yerleştirme tercih başvurusu

TUS 2. Dönem tercih işlemleri ÖSYM tarafından başlatıldı. Başvuru öncesinde ÖSYM Başkanı Aygün’den de açıklama geldi. Peki, TUS tercihleri ne zaman bitecek, ÖSYM AİS TUS yerleştirme tercih başvurusu nasıl yapılır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi TUS tercihleri ile ilgili süreci başladı. 8 Ekim 2021 Cuma günü saat 10:00’da başlayan başvurular 14 Ekim’de sona erecek. Adaylardan tercih ücreti talep edilmeyecek.

ÖSYM Başkanı Aygün Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Değerli TUS adaylarımız, 2021-TUS 2.Dönem tercihlerini bugün başlattık. Tercihlerinizi 8-14 Ekim 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

ÖSYM AİS TUS 2. DÖNEM YERLEŞTİRME TERCİHLERİ

TUS tercihleri ÖSYM’nin AİS sayfası üzerinden sisteme giriş yaparak gerçekleştirilecek. TC kimlik numarası ve şifresi ile AİS’e giren adaylar tercihlerini yapabilecekler.

AİS İÇİN TIKLAYINIZ...

TERCİHLERLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Tercih ve yerleştirme işlemlerinde, 2021-TUS 2. Dönem Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır. Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Adaylar, tablolarda yer alan programların önceki dönemin TUS yerleştirme sonuçlarında varsa en küçük puanlarına, ÖSYM’nin internet adresinden ulaşabileceklerdir. Adayların tercih ettikleri dalların özelliklerine uygun sağlık koşullarına sahip olmaları gerekir.

TUEY’in 12. maddesinin 3. fıkrası gereği, TUS sonucuna göre adayların yerleştirme işleminin yapılabilmesi için mesleğini yapmaya yetkili olma yani diplomasının Sağlık Bakanlığınca tescil edilmiş olma şartı aranır.

Bu nedenle, adayların tercih ekranında diplomalarının Sağlık Bakanlığınca tescil edilmiş olduğuna ilişkin bilgi alanını işaretlemiş olmaları gerekmektedir.

TUEY’in 12. maddesinin 3. fıkrası gereği, TUS sonucuna göre yerleştirme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği aranır.