Tuz Gölü'nde yavru flamingolar kuluçkadan çıktı

Tuz Gölü'nde yavru flamingolar kuluçkadan çıktı

Türkiye'nin en büyük flamingo kolonisine ev sahipliği yapan Tuz Gölü'nde kuluçkadan çıkan binlerce yavru, gölü adeta flamingo kreşine dönüştürdü.

Türkiye'nin ve Akdeniz havzasının en büyük flamingo kolonisine ev sahipliğiğ yapan Tuz Gölü'nde binlerce yavru flamingo kuluçkadan çıktı.


Aksaray'ın Eskil ilçesi Belediye Başkanı Niyazi Alçay, yaptığı açıklamada, Anadolu'da ''Allı turna'' olarak da bilinen flamingolar için Akdeniz havzası ile Anadolu'daki en önemli yaşam ve kuluçka sahasının Tuz Gölü'nün güney bölgesi olduğunu söyledi


Akdeniz havzasındaki flamingoların yaşam sahası konusunda çok seçici olduklarını belirten Alçay, ''Flamingolar mevsimsel olarak besin bulmak ve kuluçkaya yatmak için Akdeniz havzası ve çevresine göç ederken özellikle tuzlu sulak alanlar en önemli yaşam bölgelerini oluşturuyor'' dedi.


Flamingoların Tuz Gölü'nde isnanlardan uzak bir bölgeyi yaşam ve kuluçka alanı olarak seçtiklerini ifade eden Alçay sözlerini şöyle sürdürdü:


''Tuz gölü flamingolar için adeta bir cennettir. Bu cennetin oluşması Tuz Gölü'nün insanlardan uzak güney gölgesindeki uygun yaşam koşullarından kaynaklanıyor. Flamingolar, gölde yaşayan artemia salina'lar ile besleniyor.


Burada kuluçkaya yatarken, yakın çevredeki küçük göletlerden de besin buluyorlar. Burası aynı zamanda gölün en derin gölgesidir. Kışın göle gelen flamingolar, su seviyesine göre kuluçkaya yatarken, her yıl binlerce yavru flamingo Tuz Gölü'nde gözlerini dünyaya açıyor. Gölde toplu halde yaşayan yavru flamingolar, uçacak olgunluğa eriştikten sonra uçuş eğitimlerine başlıyor, eylül ayından itibaren göç ediyorlar. Kuluçkadan çıkan binlerce yavru flamingo, Tuz Gölü'nü bir flamingo kreşine dönüştürdü''


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS