Uğur Mumcu'nun ölümünün 23. yıldönümü

Uğur Mumcu'nun ölümünün 23. yıldönümü

Uğur Mumcu'nun 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde uğradığı bombalı saldırıda yaşamını yitirmesinin bugün yıldönümü. Bu yıl, Eskişehir'deki Odunpazarı Belediyesi, Uğur Mumcu Parkı'nı açtı. Parkta, Mumcu'nun enkaza dönüşen otomobili de sergileniyor.

Eskişehir'deki Uğur Mumcu Parkı törenle açıldı. Açılışta, Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu da vardı. Törende konuşan Güldal Mumcu, "O uğursuz yıllardan bugüne 23 yıl geçti ama onun sözleri ile 'Bunca dökülen kan ve gözyaşından geleceğe özgürlük ve barış çiçekleri ulaşsın istiyoruz' diyordu. Ben bu temennimi söylüyorum" açıklaması yaptı.


CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök ise, "Uğur Mumcu'nun şahsına değil Türkiye demokrasisine bir suikasttı. Bu suikastın üzerinden tam 23 yıl geçti bu olay aydınlatılamadı" dedi.


Mumcu, Üçok, Kışlalı, Aksoy cinayetleri davası sanığı Star'a yazar olduEtkinlikte, Uğur Mumcu'nun hayatını kaybettiği bombalı saldırıda enkaza dönüşen otomobilin bulunduğu kaidenin açılışı da yapıldı.Güldal Mumcu ve yanındakiler açılış kurdelesini kestikten sonra kaideye kırmızı karanfil bıraktı, beyaz güvercinler uçurdu.


Türkiye'nin öldürülen gazetecileri


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mesaj yayınlayarak, "Aydınlık, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti sevdamızdan ödün vermeyeceğiz. 'Vurulduk ey halkım unutma bizi' diyen sakıncalı piyade Uğur Mumcu'yu unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız" açıklaması yaptı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS