UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Başkanı'ndan şikayet

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Başkanı'ndan şikayet

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Hırvatistan Merkezi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürvekili Necat Birecik ile İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay'ı Türkiye'ye şikayet etti. UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Başkanı Zeljka Turcinovic, Birecik ve Kayaokay'ın hiçbir etkinliğe katılmadığını iddia etti. Birecik, iddiayla ilgili "Bu metin bir algı operasyonudur. Bahsi geçen etkinlik Hırvatların Nisan 2015'te düzenlediği bir tanıtım organizasyonudur" dedi. Kayaokan, "Bizi orada hiç ağırlamadılar. Biz de bu durumu kendi makamlarımıza aktardık" diye konuştu.

UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik ve İstanbul Devlet Tiyatroları Müdürü Zafer Kayaokay'ı, davet edildikleri organizasyonun hiçbir etkinliğine katılmadıkları ve dil bilmedikleri gerekçesiyle şikayet etti. UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Başkanı Zeljka Turcinovic'in imzasını taşıyan mektupta iki ismin Hırvat Tiyatro Festivali'ne katılmak üzere davet edildikleri ve masraflarının karşılandığını anlatılıyor.

Sosyal medyada yayılan mektuba göre Birecik ve Kayaokay, oyunları ve seminerleri izlemek yerine, ''dil bilmedikleri'' gerekçesiyle Türkiye Büyükelçiliği'ne başvurup başkent Zagreb'i gezmek için rehber talep ettiler, etkinliklere de katılmadılar.

Gazeteci Dağhan Irak Twitter hesabından, mektubu kaleme alan Zeljka Turcinovic'e bir e-posta atıp doğrulama istediğini yazdı.
Turcinovic'in mektubun doğru olduğunu ve kendisi tarafından kaleme alındığını yazdığını aktaran Irak, Turcinovic'in kendisine yazdığı yanıtı da paylaştı.

 

 

 

Fotoğraflı yanıt

İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını öne sürerek Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Necat Birecik ile katıldıkları oyunlardan fotoğraflar paylaştı.  

Sözcü'ye açıklamada bulunan Necat Birecik şunları söyledi:  "Bu metin bir algı operasyonudur. Bahsi geçen etkinliği Hırvatların Nisan 2015'te düzenlediği bir tanıtım organizasyonudur. Davete icabet etmiş, gorada gereken ilgiyi görmediğimiz halde oyunlarına ve etkinliklerine katılmışızdır. Söylemlerin tümü yalandır. Anna Karenina adlı oyuna katıldığımız görseller ülkemizdeki haber ajanslarında mevcuttur. Bu organizasyonu tertip eden yetkililerle üç kez görüşme yapmak istediğimiz halde üçünde de ötelendik. Oraya Türkiye'den misafir giden bizleri karşılayacak bir temsil göremedik. Kırıldığımız halde katıldığımız bu etkinliğin üzerinden 13 ay geçmiş olmasına rağmen bu kadar saf bir Türkçe ile, içimizden biri tarafından yazılşmışçasına kurgulanmış bu metin ancak bir algı operasyonu ve provokasyon olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Tabiri caizse, Devlet Tiyatrosu'nun içine nasıl çomak sokarız diye düşünülmüş ve yazılmış bir yazıdır"

Kayaokay: Bizi hiç ağırlamadılar

İstanbul Devlet Tiyatroları Müdürvekili Zafer Kayaokya ise, "Bizi orada hiç ağırlamadılar. Biz de bu durumu kendi makamlarımıza aktardık. Onlar da üzüldü. Bize bir mihmandar verdiler. Biz de o mihmandar eşliğinde oyunlara ve aktivitelere katıldık" dedi. Kayaokay, mektupta yazılanların aksine oyunlara ve aktivitelere katıldıklarını da savundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS