Üniversite baraj puanı düştü mü? YKS, TYT, AYT ve YDT baraj puanı ne zaman geçerli olacak?

Üniversite baraj puanı düştü mü? YKS, TYT, AYT ve YDT baraj puanı ne zaman geçerli olacak?

Üniversite baraj puanı düştü mü? YKS, TYT, AYT ve YDT baraj puanı ne zaman geçerli olacak?

Üniversite kontenjanlarının açıklanmasının ardından bazı alanların boşta kalacak olması nedeniyle “YKS barajı düşer mi?” sorusu akıllara geldi. Dün MHP lideri Devlet Bahçeli salgın dönemi nedeniyle baraj puanının aşağı çekilmesi yönünde çalışmaların yapılmasını talep etti. Bugünse YÖK'ten 'çalışmalar Cumhurbaşkanının onayına sunuldu' açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yeni baraj puanı açıklamasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kontenjanların ve YKS puanlarının açıklanması sonrasında baraj puanı altında kalan çok sayıda aday nedeniyle kontenjanların boşta kalması durumu ortaya çıktı. Bunun ardından salgın koşulları göz önüne alınarak baraj puanın aşağı çekilmesi yönünde beklentiler oluştu.

BAHÇELİ’DEN YKS, TYT, AYT BARAJ PUANI AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salgının neden olduğu ağır ortamdan dolayı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarında genel başarı düzeyinin bu yıl çok düştüğünü belirterek, "Salgın dönemi göz önüne alınarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) baraj puanın 140'a,  Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanın da 160'a çekilmesi teklif ve temennimizdir" dedi.

YÖK'TEN SON DAKİKA BARAJ AÇIKLAMASI

YÖK, ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı'yla toplantı yaptı. YKS'de barajın düşürülmesi konusunda çalışmalarını tamamladı. Tamamlanan çalışma Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunuldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN BARAJ PUANI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacaktır." dedi.

Buna göre merkezi yerleştirme ve ek yerleştirme sonrasında yapılacak olan üçüncü yerleştirmede baraj puanları  TYT’de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacak.

ÜNİVERSİTE TERCİH BARAJI PUANI DÜŞTÜ! YKS, TYT, AYT BARAJ PUANI KAÇ?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başarı puan yüzdelerine göre TYT’ye katılan adayların yüzde 68’i 150 puan ve üzeri alarak barajı geçti.

AYT’de alan ağırlık değerlendirmelerde ise sayısal puan türünde  adaylarının yüzde 42,85’i, Sözel’de 60,09’u, Eşit Ağırlık puan türünde yüzde 48,04’ü ve dil alanına yüzde 80,68’i 180  ve üzeri puan alarak barajı  geçti.

İlk tercih ve ek tercihlerde TYT barajı 150, AYT ve YDT barajı 180 olacak, üçüncü tercihte ise TYT 140, AYT ve YDT barajı 170 olacak.

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI NE KADAR?

Bu yıl özel üniversiteler, devlet üniversiteleri, KKTC üniversiteleri ve diğer ülkelerdeki üniversiteler de dahil olmak üzere toplam kontenjan 1 milyon 38 bin 865 olarak duyuruldu.