2 Kasım 2020'de üniversiteler açılacak mı? Bu yıl üniversiteler ne zaman açılacak?

Pandemi sürecinde uzaktan eğitim gören sınıflar birer birer yüz yüze eğitime geçmeye devam ediyor. 2 Kasım itibariyle ilk ve orta dereceli okullarda toplamda 8 sınıf yüz yüze eğitime başlamış olacak. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın üniversiteler ile ilgili yaptıkları o açıklamalar…Üniversitelerin açılış tarihi yükseköğretimde eğitim hayatına devam eden kişiler tarafından merak konusu oldu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni eğitim öğretim dönemi uzaktan eğitim şeklinde başlamış ilk etapta anaokulları ve 1. Sınıflar yüz yüze eğitime geçmişti.

Normalleşme süreci kapsamında 2,3,4, 8 ve 12. sınıflar da geçtiğimiz günlerde yüz yüze eğitime başlamıştı. Aşamalı bir şekilde geçiş devam ederken 5. ve 9. sınıflar için de beklenen karar gelmiş ve 2 Kasım’da yüz yüze eğitime başlayacakları açıklanmıştı. Peki, üniversitelerde son durum ne?

SAĞLIK BAKANI KOCA DA İLK SİNYALİ VERMİŞTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 5N1K’da Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlamıştı. Bakan Koca “üniversiteler özellikle MEB okullarının bu dönemde açılmasıyla birlikte seyrini görmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki haftalar açılan sınıflarla ilgili salgındaki gelişim ve o yaş grubunda enfeksiyon oranlarının ne olduğunu görerek ona göre bir karar veya öneri söz konusu olacak. Önümüzdeki dönem tabi ki okullar açılmış olacak ama bu pandeminin seyrine göre kademeli olacak.” demişti.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Son açıklamada üniversitelerin açılış tarihi ile ilgili net bir tarih verilmese de çalışmaların sürdüğü ve açılan sınıfların incelenerek karar verileceği bilgisi ön plana çıkıyor. Bu nedenle olumsuz bir gelişme yaşanmaması durumunda üniversitelerde yüz yüze eğitimin ikinci dönemde başlaması bekleniyor.

ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?  

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversitelerdeki yüz yüze eğitime ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "İnşallah mümkün olan en kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. "Yeni bir projenin müjdesini paylaşmak istiyorum: YÖK-Anadolu projesi." diyen Erdoğan, "Bu çalışma Anadolu'daki yeni gelişen üniversiteleri nispeten daha gelişmiş üniversitelerle eşleştirerek, eksikliklerin hızlıca giderilmesini hedefliyor." diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS